Α1 ΕΣΚΑΘ: Αλλαγή σκηνικού στην κορυφή

Αλλαγή σκηνικού για δεύτερη συνεχόμενη φορά μέσα σε δύο εβδομάδες είχαμε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ. Αυτή τη φορά «θύμα» έκπληξης έπεσε η Ελασσόνα. Ηττήθηκε μέσα στην Καλαμπάκα από την τοπική ομάδα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Παλαμάς. Οι Τιτάνες νίκησαν εύκολα στην έδρα τους Ίκαρους Τρικάλων και κατάφεραν να επανέλθουν στην πρώτη θέση καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας έχουν το αβαντάζ μέχρι στιγμής. Όπως όλα δείχνουν το πρωτάθλημα είναι πολύ αμφίρροπο και το πιθανότερο είναι να μην παιχτεί μόνο στο μεταξύ τους ντέρμπι (τη μεθεπόμενη αγωνιστική στον Παλαμά) αλλά και από άλλα αποτελέσματα.

Σπουδαία όμως ήταν η νίκη της Νίκαιας. Οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη κατάφεραν να δείξουν πως δεν έχουν τελειώσει ακόμα και πως δεν έχουν πετάξει... λευκή πετσέτα. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά κέρδισαν τον Εθνικό (που δεν είχε ιδιαίτερο άγχος) και πλέον μείωσαν την απόσταση στον έναν μόλις πόντο.

Στα άλλα ματς τώρα, η Ε.Α.Λ. ηττήθηκε στην έδρα της από τον Ολυμπιακό Βόλου ενώ δραματικό χαρακτήρα στο τέλος είχε το παιχνίδι ανάμεσα στην Ανάληψη και την Ολύμπια. Οι πορτοκαλί εν τέλει δεν μπόρεσαν να φύγουν με τους δύο βαθμούς της νίκης καθώς δέχθηκαν καλάθι με τη λήξη.

ΑΝΑΛΗΨΗ 65

ΟΛΥΜΠΙΑ 64

Αν και πήγε με οκτώ παίκτες η Ολύμπια λίγο έλειψε να φύγει με το «διπλό». Αρχικά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πολύ καλό ξεκίνημα που είχε. Οι αθλητές του Ηλία Λιάκου μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-13 (χαρακτηριστικό το γεγονός πως σκόραραν όλοι). Το ίδιο σκηνικό ακολούθησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην επανάληψη η Ολύμπια παγιδεύτηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους. (44-49).

Το φινάλε όμως ήταν όλα τα... λεφτά. Η Ολύμπια ήταν συνεχώς μπροστά χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα του Γκανέτσα. Στο τελευταίο λεπτό όμως δόθηκε μια τεχνική ποινή (άδικη τη χαρακτηρίζουν οι άνθρωποι της Ολύμπια) στον ηγέτη της λαρισινής ομάδας και έδωσε το δικαίωμα στην Ανάληψη να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα. Τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Θάνος Γκανέτσας έβαλε καλάθι και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «πορτοκαλί» 63-64. Όμως αυτό δεν έφτανε για να έρθει η νίκη. Οι γηπεδούχοι σκόραραν ακριβώς με τη λήξη και άφησαν στα κρύα του λουτρού την Ολύμπια και στην τέταρτη θέση.

ΟΛΥΜΠΙΑ: Κούργιας 10, Κοτσώνας 16, Γκανέτσας 16 (3), Μαστοροδήμος 9, Γούλας 11(2), Μπαρδάκης 2, Μηλιώνης, Ακρίβος.

ΕΘΝΙΚΟΣ  66

ΝΙΚΑΙΑ     75

Σπουδαία επιτυχία για τη Νίκαια που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονής. Οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη σημείωσαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη και πλέον δείχνουν πως μπορούν να πετύχουν το στόχο τους και πως τίποτα δεν χάθηκε ακόμα. Στο παιχνίδι του Αγίου Θωμά οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ αποδεικνύοντας πως αυτό το ματς το ήθελαν πολύ. Από την άλλη ο Εθνικός όσο και να προσπάθησε ο Σάκαρης δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκηνικό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 24-33, 42-51, 66-75

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κορδίστας, Καραγιάννης 17 (1), Σάκαρης 27 (2), Δραγατογιάννης 15, Παναγούλης 3 (1), Παπασπύρος 1, Πατσιάνης, Μιχμίζος 3.

ΝΙΚΑΙΑ: Χατζόπουλος 10, Σταυρόπουλος 5, Αμπντάλλα 11 (1), Μαργαριτόπουλος 20 (2), Πράπας 13 (3), Γαλίτης 5, Πιτσαρής 9 (1), Μακρίδης, Λέγκας 2.

Ε.Α.Λ.        63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  70

Πάλεψε όσο μπορούσε η Ε.Α.Λ. όμως δεν κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σε καλό επίπεδο τόσο από πλευράς άμυνας όσο και επίθεσης. Στην επανάληψη όμως και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο είχε άσχημη άμυνα και αυτό της στοίχισε (σε συνδυασμό με μερικά άσχημα σφυρίγματα σύμφωνα με τους ανθρώπους της Ε.Α.Λ., όπως αυτό 48’’ πριν τη λήξη του πάνω στην οποία έγινε και ένσταση).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 33-32, 48-54, 63-70

ΕΑΛ: Ζησούλης, Αγγελίδης, Μπιζιάκης 10, Γκόβαρης 16, Βλησαρούλης 1, Γρίβας 22 (3), Χατζαρίδης 2, Παλάσκας 6, Βαρδακούλης, Σκύφτας 6, Κουκούλης.

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ    62

ΕΛΑΣΣΟΝΑ        52

Πλήρωσε τη νωθρότητά της η Ελασσόνα και ειδικά στα τελευταία πέντε λεπτά (που χάθηκαν τρία συνεχόμενα λέι απ που στοίχισαν στη διαμόρφωση του σκορ). Έτσι πλέον απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή τον οποίο τον είχε χάσει για μια αγωνιστική. Τώρα παίζει με τον Αλμυρό στην Ελασσόνα και μετά ακολουθεί το κρισιμότερο παιχνίδι μέσα στον Παλαμά με τους Τιτάνες. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα αναμένεται να κρίνει αρκετά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 33-30, 48-44, 62-52.

ΕΛΑΣΣΟΝΑ: Τσαβές Θ. 16, Τηλέμης 15, Μπούσιας 6, Λιάπης 4, Μπλιάτζας 7, Σολωμός 4, Κορομηλάς, Οικονόμου, Τσαβές Δ. , Πάσχος, Πισπιρίκος

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΤΟΝ ΦΟΙΒΟ - ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ- ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ

Με μια έκπληξη συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ. Στα Φάρσαλα ο τοπικός Γυμναστικός Σύλλογος υποχρέωσε τον Φοίβο στην πρώτη του φετινή ήττα. Εκπληκτικός για μία ακόμα φορά ήταν ο Σοφαδίτης που σημείωσε 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 22-21, 29-18, 18-17.

Γ. Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ: Μαργαρίτης 17, Μανετζής Χ. 9 (1), Γκουντόπουλος 9 (1), Καρατζιάς 11 (3), Σοφαδίτης 29 (3),, Μητσόπουλος 5, Παρασκευιώτης , Νταφόπουλος, Μανετζής Α. 3 (1 τρπ), Τριανταφύλλου, Αντωνόπουλος, Μητσογιάννης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:14-19,36-40 (ΗΜΙΧ.) 65-58,83-75

ΦΟΙΒΟΣ: Τζίγκας, Μηλιώνης 38 (7), Μέκρας, Κολοβέτσιος 14, Τριανταφυλλίδης 9, Προβίδας 6, Σιούλας, Γούπος 7.

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΥΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΦΟΙΒΟΣ

Λίγο μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Φοίβος εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας η οποία αναφέρει τα εξής: «Το Δ.Σ του Ο.Φ.Κ.Φοίβος 2002 καταγγέλλει ανοιχτά το ζευγάρι διαιτητών για διαμόρφωση αποτελέσματος. Στον αγώνα μεταξύ Γ.Σ. Φαρσάλων – Ο.Φ.Κ.Φοίβος 2002 που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο Φαρσάλων το Σάββατο 18/02/2012, οι δύο διαιτητές Κυρίτσης και Παπαγεωργίου του συνδέσμου Τρικάλων σφύριζαν απροκάλυπτα υπέρ των γηπεδούχων. Απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι στη διάρκεια του αγώνα χρέωσαν με 28 φάουλ στους 8 (όλους και όλους) παίκτες της ομάδας του Φοίβου. Αυτό σήμανε 42 βολές για τους γηπεδούχους που τους οδήγησαν με άνεση στη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φοίβος ήταν αήττητος και ήδη έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα γεγονός που δεν είναι αρεστό μάλλον από την Κ.Ε.Δ. ΕΣΚΑΘ, η οποία έστειλε τους Κυρίτση - Παπαγεωργίου για να εξασφαλίσουν την ήττα του Φοίβου. Υπενθυμίζουμε πως 2 άλλοι διαιτητές (Καρκατσέλας - Ταμπουράς) του ίδιου συνδέσμου ενήργησαν πέρυσι με αντίστοιχο τρόπο και στέρησαν από την ομάδα μας την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΘ. Κατά συνέπεια είμαστε υποχρεωμένοι να ζητήσουμε από την ΚΕΔ ΕΣΚΑΘ να μην ορίζει από και στο εξής ξανά διαιτητή του συνδέσμου Τρικάλων σε οποιοδήποτε από τους αγώνες της ομάδας μας».

ΣΟΦΑΔΕΣ 37

Α.Ε.Λ.        48

Σημαντική νίκη για την Α.Ε.Λ. στο κλειστό των Σοφάδων που ουσιαστικά της δίνει και το εισιτήριο ανόδου (ουσιαστικά το έχει πάρει εδώ και καιρό). Όπως δηλώνει και το φτωχό 37-48, το ματς ήταν κακό, σκληρό και με έμφαση στις άμυνες και από τις δύο ομάδες. Στην επίθεση η Α.Ε.Λ. ήταν νευρική και με κακές, συχνά, επιλογές. Στηριζόμενοι όμως στην πιεστική τους άμυνα, οι «βυσσινί» είχαν από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο του ματς και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του το προβάδισμα στο σκορ. Σταθεροποίησαν μια διαφορά και έφθασαν τελικά μάλλον άνετα στην πολύτιμη νίκη που τους δίνει την άνοδο.

A.E.Λ.: Σπύρου 2, Τσιόκανης, Τέλιος, Κουρής 2, Πουτσιάκας, Γκιάστας, Κονδυλόπουλος 6, Χατζηνίκος 3 (5 ριμπ.), Κορκόβελος 5 (5 ριμπ.), Νικόπουλος 24 (9 ριμπ.), Χαλκιάς 6 (10 ριμπ.), Μόσιαλος.

Σουφλάρια 14

* Η Σκιάθος έχει δύο ματς λιγότερα ενώ από ένα έχουν Ν. Αθλητές, Σουφλάρια, Φοίβος και Ερμής Αγιάς.