Ο Αστέρας το τοπικό ντέρμπι

Άνετη επικράτηση του Αστέρα Τυρνάβου απέναντι στην Ακαδημία Τυρνάβου στο εξ’ αναβολής παιχνίδι με 0-3.

Του Βασίλη Παπαχατζή

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με αυτογκόλ του Κόκκα ύστερα από φάουλ του Μπαντή Γ. Στο 35’ ξανά απείλησαν με τον Γαλάνη ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Βλιώρας μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Βλιώρας είπε όχι σε σουτ του Μπαντή Γ.

Στην επανάληψη η εικόνα ισορροπήθηκε. Στο 46’ ο Μούργκας θα πάρει την κεφαλιά για τους γηπεδούχους αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ. Στο 54’ ο Κόκκας θα πάρει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπάκου αλλά η μπάλα θα περάσει πάλι αουτ. Για να έρθει ο Καραγκούνης Σ. στο 60’ να κάνει το 0-2  με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα η Ακαδημία θα απειλήσει. Ο Παπαχατζής Β. θα σεντράρει για τον Παπαχατζή Γ. που θα κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 77’ θα χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Ο Σπυρόπουλος θα ανατραπεί από τον Πάσιο Β. μέσα στη περιοχή ο ίδιος θα αναλάβει την εκτέλεση με τον Μπαντή Αλ. να απομακρύνει. Το τελικό 0-3 θα το κάνει ο Τσακίρης Β. με πέναλτι στο 90’.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Βλιώρας, Παπαχατζής Β., Τσίτσα, Μεζίνι, Κουβεντάρης, Παπαχατζής Γ., Κόκκας (68’ Παπαδόπουλος), Σπυρόπουλος, Μπάκος, Στάμου, Μούργκας.

Αστέρας Τυρνάβου (Θανάσης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Αλ., Καραγκούνης (85’ Φουντούνης), Καρακώστας Σ. (70’ Πάσιος Β.), Καρατζούνης, Καραγκούνης Β., Πάσιος Αντρ. (65’ Τσακίρης), Καραγούνης Χ., Μπαντής Γ., Γαλάνης, Τσακίρης Κ., Πάσιος Π.

Διαιτητική τριπλέτα: Χήτος, Τσαπράζης, Δήμου.