Τα Βούναινα «φρέναραν» τον πρωτοπόρο Δαμασιακό!

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη το μεσημέρι στο γήπεδο Ζαππείου ανάμεσα στα Βούναινα και τον Δαμασιακό, το σκορ έληξε 1-1 με το τελικό σκορ να χαρακτηρίζεται δίκαιο και από τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι έγινε σε έναν άσχημο αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής.

Τα Βούναινα είχαν αρκετές απουσίες, πάλεψαν όμως πολύ σοβαρά μέχρι το τέλος και πραγματικά ίσως θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει κιόλας αν ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί. Ο Δαμασιακός έκανε ένα από τα πιο άσχημα παιχνίδια του, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον αντίπαλο να δημιουργεί καλές φάσεις και φυσικά να μπορεί να κερδίσει.

Από τον Δαμασιακό ο αμυντικός Δημήτρης Καρακάνος ήταν αυτός ο οποίος πάλεψε, έβαλε και το γκολ και λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού έσωσε την ομάδα του από ένα βέβαιο γκολ. Από τα Βούναινα ξεχώρισαν οι Τσαπράζης Κώστας και Σπύρος καθώς και ο Μερτζανίδης και ο Παπακώστας που σημείωσε το γκολ με κεφαλιά.

Το φιλμ του αγώνα

3’ Φάουλ Τσιφλίζογλου λίγο άουτ.

6’ Ο Μπουνές μόνος του μέσα στην περιοχή σούταρε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, η μπάλα λίγο άουτ.

15’ Ο Λόλας από δεξιά, έσπασε την μπάλα στον Μπουκουβάλα, ο οποίος μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ.

20’ Φάουλ Τσιφλίζογλου, πήρε την μπάλα ο Τσαπράζης μέσα στην περιοχή σούταρε άουτ.

22’ Βαθιά σέντρα του Μουσιάρη μέσα στην περιοχή, πήρε ο Μπουνές το ριμπάουντ και με κεφαλιά έστρωσε στον Καρακάνο και αυτός με ένα εναέριο σουτ έκανε το 0-1.

25’ Φάουλ Μπουκουβάλα, ξυστά η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

35’ Κόρνερ του Τσαπράζη Σ. πήρε την κεφαλιά ο Παπακώστας, ο Καλέσης απέκρουσε την μπάλα.

40’ Σουτ του Τσιφλίζογλου έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

44’ Ο Τσαπράζης Κ. έκανε σουτ μέσα από την περιοχή και ο Τσάλτας έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

48’ Από φάουλ του Τσιφλίζογλου πήρε την κεφαλιά ο Παπακώστας που πέρασε ξυστά άουτ.

50’ Ο Μπουκουβάλας από πλάγια έδωσε στον Λόλα, αυτός μόνος του βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, το οποίο βρήκε στο δοκάρι.

57’ Φάουλ του Τσαπράζη έξω από την περιοχή, πήρε ο Παλάσκας έκανε το σουτ η μπάλα άουτ.

70’ Ο Τσαπράζης έκανε κάθετη πάσα στον Κουτσιανίκα, αυτός βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα, έκανε το σουτ πέρασε άουτ.

82’ Ο Παπακώστας μετά από φάουλ του Τσαπράζη πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1.

84’ Φάουλ του Μπουκουβάλα, κέρδισε ο Καρακάνος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

87’ Ο Μπουκουβάλας κέρδισε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έκανε σουτ η μπάλα τελευταία στιγμή πέρασε άουτ.

88’ Σουτ του Μουσιάρη απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

89’ Σέντρα του Μερτζανίδη, πήρε ο Χατζηθεοδώρου, βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

90’ «Τράκαρε» ο Μουσιάρης με τον τερματοφύλακας, ο Τσαπράζης Κ. σούταρε σε κενή εστία και την τελευταία στιγμή ο Καρακάνος με προβολή έσωσε την ομάδα του.

Βούναινα: Καραποστόλης, Τσαπράζης Σ., Παλάσκας, Αγγλόπουλος, Κουτσιανίκας, Τσιφλίζογλου, Παπακώστας, Μερτζανίδης (90’ Καραποστόλης), Τικταπανίδης (54’ Χατζηθεοδώρου), Λύταινας (80’ Χατζηλιάδης), Τσαπράζης Κ.

Δαμασιακός: Μαστοροδήμος, Καλέσης Α. (78’ Μουσιάρης Θ.), Δαλαμάγκας, Καρακάνος, Πρατσίλας, Τσάλτας, Μουσιάρης Δ., Λούτσος (64’ Μανάκαρης), Λόλας, Μπουκουβάλας, Μπουνές.

Διαιτητική τριπλέτα: Τσιτσιρίκας, Αθανασούλας, Καρβουνιάρης

* Τις επόμενες ώρες πλούσιο φωτορεπορτάζ καθώς και δηλώσεις.