Ακόμη μία «χρυσή» σελίδα στο μπάσκετ της Λάρισας (PICS)

Τις ενδοξότερες μέρες της ιστορίας της ζει η μπασκετική Λάρισα, αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού σε ένα κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης με 74-62 και πλέον οδηγεί την σειρά σε... πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τετάρτη (08/06, 19:30).

Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη λέει ο Ελληνικός λαός και οι «κυανόλευκοι» όχι μόνο δεν παράτησαν το Game 4, αλλά πλέον απέχουν μια αναμέτρηση από το... όνειρο! Ο Θεόδωρος Ζάρας με 17 πόντους (4/6τρ.) ήταν εκείνος που στη κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης έφερε τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με τον Μούντι να κάνει ένα μεστό παιχνίδι με 13 πόντους και 7 ασσίστ, οι περισσότερες εκ των οποίων στο τέλος της αναμέτρησης, δίνοντας έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Ένας εξ' αυτών ήταν ο Τσαϊρέλης με 13 πόντους (1ριμπ., 1ασ.) και ο Κρουμπάλι με 12 πόντους (16ριμπ., 3ασ.).

Το σημείο όπου η πλάστιγγα έγειρε στη Λάρισα ήταν το σερί 13-1 με το οποίο μετέτρεψε το 61-61 σε 74-62 έως το τέλος του ματς. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα στο σκορ δις (0-2 και 2-4) με τη Λάρισα να είναι μπροστά στο σκορ έως και το ημίχρονο, όπου οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με 29-30 χάρις σε τρίποντο του Παπαπέτρου.

Συγκεκριμένα οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν από νωρίς στο +11 (17-6 στο 8') και έλεγχαν απόλυτα το ματς έως και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-11). Οι αριθμοί «έλεγαν» την αλήθεια καθώς ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 5/16 εντός παιδιάς και 3 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι 8/15 και τρία ριμπάουντ περισσότερα (11 έναντι 8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και δια χεριός Ντέριλ Μέικον ο Παναθηναϊκός στο 13' έφτασε στο 22-18. Η Λάρισα όμως κρατούσε την διαφορά στο +6 (29-23 στο 17') αλλά μ' ένα 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μισό του ματς έχοντας το προβάδισμα με 29-30 με το τρίποντου του Παπαπέτρου.

Στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» έφτασαν τον δείκτη του σκορ και στο +5 (29-34) που ήταν και η μέγιστη διαφορά που έφτασαν στον αγώνα. Δεν την κράτησαν όμως για πολύ. Η Λάρισα αποδείχθηκε... πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Τα τρίποντα του Ζάρα, σε συνδυασμό με την μαχητικότητα του Κρουμπάλι κράτησαν την ομάδα τους μέσα στο σκορ (40-40 στο 25') ενώ την έφεραν και στο +6 (51-45) στο 27'.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 22-6, με το τρίτο μέρος της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται στο 52-50. Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ήταν αναμενόμενο όπως είχε εξελιχθεί το παιχνίδι, πως θα είναι.. θρίλερ! Στην εκκίνηση ο Νεμάνια Νέντοβιτς στο 32' έφτασε τον Παναθηναϊκό στο 56-61 (+5).

Τα «αίματα άναψαν» όταν στο 57-61 αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Ιωάννης Παπαπέτρου, το οποίο και άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρησης, μιας και ο Παπαπέτρου είχε 11 πόντους και οδηγούσε τον Παναθηναϊκό έως εκείνη την στιγμή στο σκοράρισμα. Η Λάρισα ισοφάρισε σε 61-61 στο 35' επαναφέροντας την αγωνία στο παιχνίδι. Έκτοτε το ματς έγειρε ολοκληρωτικά στην πλάστιγγα των φιλοξενούμενων. Η άμυνα των γηπεδούχων «τσάκιζε κόκκαλα» μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό πάρτι για τους «κυανόλευκους» οι οποίοι με επιμέρους 13-1 έφτασαν στο τελικό 74-62.