Η ιστορικότερη νίκη Λαρισινής ομάδας και 1-1!

Την ιστορικότερη νίκη του Λαρισινού μπάσκετ πέτυχε η Λάρισα, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 84 - 77 στο Game 2 της Ημιτελικής φάσης των PlayOffs της Stoiximan Basket League, παρουσία 4.000 και πλέον φιλάθλων!

Η Λάρισα στο πρώτο ημίχρονο εκτόξευσε την διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους (43-17) για να κερδίσει εν τέλει με το 84-77, κάνοντας το 1-1 στη σειρά του Ημιτελικού, πηγαίνοντας για το Game 3 στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή (03/06, 19:30).

Μεγάλο ματς από τον Ντεβόντε Γκριν (19π., 4/7τρ.) και Ουσμάν Κρουμπάλι (16π., 2/7τρ., 12ριμπ., 5ασ.). Μάλιστα ο δεύτερος ήταν αυτός που στο φινάλε πήρε καθοριστικά ριμπάουντ αλλά και οδήγησε στο σκοράρισμα την Λάρισα!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στην εκκίνηση της αναμέτρησης με τέσσερις (4-8), με την Λάρισα όχι μόνο να «ροκανίζει» την διαφορά, αλλά με σερί 22-5 (!) βρέθηκε στο +13 (26-13) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Γκριν, Μούντι και Κρουμπάλι ήταν εκείνοι που είχαν κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά για λογαριασμό της ομάδας του Φώτη Τακιανού η οποία είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 7/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα, έναντι 5/16 σουτ των «πρασίνων» έχοντας και πέντε λάθη στη συνολική στατιστική τους.

Στη συνέχεια αντί να επιστρέψουν στο ματς, είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν πραγματικό... πάρτι στο Κλειστό της Νεάπολης! Απόδειξη; Με αντεπίθεση διαρκείας εκτόξευσαν την διαφορά στο +26 (43-17) με τη Λάρισα να ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 19-4 με επιθετικούς εκφραστές τους Παπαπέτρου και Μέικον μάζεψαν την διαφορά στο ημίχρονο στους δώδεκα (50-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντου του Ιωάννη Παπαπέτρου για το 50-41 (21')με την Λάρισα με τον Ντεβόντε Γκριν να κάνει μεγάλο ματς, κατάφερε να επιστρέψει στο +14 (57-43 στο 24') κρατώντας τα ηνία και τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Ο δείκτης του σκορ ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους μένοντας στο +13 (62-49 στο 27'). Όμως ο Ντάριλ Μέικον ανέλαβε εκ νέου δράση και με συνεχόμενους πόντους κατέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (62-57) έως το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν σε αμείωτο ρυθμό και δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, όσο και να πίεσε ο Παναθηναϊκός που έφτασε το ματς ακόμη και στους τρεις με τον Μέικον (73-70) στο 36'. Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε τη διαφορά στο ένα καλάθι (75-73) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Κρουμπάλι ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να «κλέψει» από την ομάδα του την ιστορική νίκη.