Ήττα στην πρεμιέρα για την ΚΑΕ Λάρισα

Η ΚΑΕ Λάρισα είχε δύσκολο έργο κόντρα στον Προμηθέα στην πρεμιέρα της Α1’ μπάσκετ, χάνοντας με σκορ 69 – 96. Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Λάρισα, η οποία σημείωσε τους πρώτους τρεις πόντους στο ματς, αλλά δέχτηκε στη συνέχεια ένα επιμέρους 4-14 και είδε τον Προμηθέα να κάνει το σκορ 7-14 στο 5'. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 8' (17-17), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά που είδαν τους Πατρινούς στα μάτια. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άρχισε να χτίζει μία διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-30 στο 13'), έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (32-49) και το διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Προμηθέας μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε σόου. Παράσταση μπάσκετ. Στο 21' ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (32-52) και την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη. Οι Πατρινοί ξέφυγαν ακόμα και με +29 στο 32' (55-84), κάνοντας σερί 10-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο και παίρνοντας συνολικά 51 πόντους από τον πάγκο τους.  Περίπου 400 θεατές βρέθηκαν στο κλειστό της Νεάπολης για τον πρώτο αγώνα της Λάρισας στην Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μπήτης, Παντελίδης.

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 4 (1), Ρέινολντς 20 (5/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη), Μπερχανεσμέσκελ 10 (1), Τσιλούλης, Βαβάτσικος 6, Φλόιντ, Παπαντωνίου 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπέικερ 2, Παρκς 11 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι 8 (2), Καφέζας 1, Αγραβάνης 6 (1), Λόουερι 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 13 (3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Μπόγρης 12, Ελις 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 11 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές).

Για την 2η αγωνιστική της Basket League η Λάρισα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ (5/10, 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχτεί στην Πάτρα τον Ιωνικό Νίκαιας (5/10, 15:45).