Πρώτο γκολ Ξάνθης μετά...

Ισόπαλο με σκορ 1-1 είναι στο ημίχρονο, το παιχνίδι της ΑΕΛ με αντίπαλο την Ξάνθη στο AEL FC ARENA για την 21η αγωνιστική της Super League. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Νούνιτς στο 8' όμως είδε τον Ντένις Αλμέιδα να ισοφαρίζει στο 22' σε 1-1.

Το γκολ του παίκτη της Ξάνθης είναι το πρώτο των Ακριτών στην έδρα της ΑΕΛ μετά την σεζόν 2008-2009. Τότε στο ιστορικό Αλκαζάρ ακόμα, ο σπουδαίος πρώην επιθετικός των Μαρσέιγ, Χάνσα Ροστόκ και Σάλκε, Βίκτορ Αγκάλι είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο το μοναδικό τέρμα των Ακριτών στη νίκη τους με 0-1.

Από εκείνο το ματς ακολούθησαν τέσσερις νίκες των Λαρισαίων χωρίς να δεχτούν γκολ. 2-0 την σεζόν 2009-2010, 3-0 την σεζόν 2010-2011 στο τελευταίο παιχνίδι τους στο Αλκαζάρ και οι δύο τελευταίες νίκες με 1-0 σεζόν 2016-2017 και πέρσι.