Σπουδαίο «διπλό» για τον Ερμή

Στη δύσκολη αποστολή του εκτός έδρας αγώνα με την Καστοριά ο Ερμής Αγιάς-Λάρισας τα κατάφερε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και επιστρέφει στη βάση του έχοντας στην κατοχή του ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα, αφού επικράτησε με 68-60 της γηπεδούχου ομάδας στο κλειστό του Άργους Ορεστικού.

Με τον Γιάννη Λίβανο στον πάγκο του ο Ερμής πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση, πήρε το προβάδισμα στο σκορ από νωρίς και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν μάλιστα κατάφεραν και πέρασαν μπροστά τρία  λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης με 58-55.

Όμως ο Ερμής, με ψυχή και πίστη κατάφερε να αντέξει «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε τη σπουδαία νίκη κλείνοντας ιδανικά μία «ιδιαίτερη» εβδομάδα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ευφραιμίδης-Τζίμα (Βόντζας).

Δεκάλεπτα: 15-21, 28-35, 48-53, 60-68.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (2), Μελισσαράτος 4, Χονδρογιάννης, Βλάχος 1, Απιδόπουλος 8, Χρυσόπουλος 11, Ράπτης 7, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 5, Τζακόπουλος 1, Φουρμαναβίτσιους 5 (1).

Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής 5 (1), Τσιλούλης 7 (1), Σπυρόπουλος 3, Τζόλος 16 (1), Κόμματος 2, Νταλός 10, Τριανταφύλλου 16 (1), Λάππας, Βρέττας, Λόλας 9.

Ο Ερμής Αγιάς ανέβηκε στο 10-4 κι εδραιώθηκε στην τρίτη θέση, μιας και βρίσκεται πλέον στο +2 από τους διώκτες του, ενώ έχει μόλις μία νίκη λιγότερη από τον δεύτερο Ηρακλή.