Ήττα και αγωνία για ΓΣΛ/Φάρο

Την ήττα με σκορ 80-91 γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου (3/3) ο ΓΣΛ/Φάρος από την Κύμη στο κλειστό της Νεάπολης για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου με την ήττα αυτή παραμένει στην 12η θέση και με αγωνία μέχρι το φινάλε στην μάχη της παραμονής και ενώ ακολουθεί το παιχνίδι-τελικός στα Τρίκαλα με την ομώνυμη ομάδα. Αντίθετα για την Κύμη ήταν μια σημαντική νίκη στην μάχη για είσοδο στην οκτάδα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +15 (13-28) βάζοντας τις βάσεις νίκης. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο με την Κύμη να ολοκληρώνει στο +12 (33-45). Ο ΓΣΛ/Φάρος έκανε προσπάθεια να μειώσει την διαφορά στην τρίτη περίοδο και τα κατάφερε βρισκόμενος στο φινάλε στο -7 (63-70). Τελικά όμως στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Κύμη έφυγε με νίκη 91-80 από την Λάρισα.

Πρώτος σκόρερ για τους Λαρισαίους ο Παπαντωνίου με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Μουράτος και Βαβάτσικος που πρόσθεσαν από 12, συν ο Μαραγκός που είχε 10. Από την άλλη η Κύμη είχε πρώτο σκόρερ τον Μακ Φάντεν που πέτυχε 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Σμιθ και από 14 οι Μακ Γκι και Τζόουνς.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91

ΓΣΛ/Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7, Παπαντωνίου 13 (2), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

Κύμη (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1), (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μακ Γκι 14 (7 ριμπάουντ), Μακ Φάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.