Ηττήθηκε ο Γυμναστικός στην Αθήνα

Ο Γυμναστικός δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πανιώνιο στην Αθήνα γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 74-66. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως χρειάστηκε να περάσουν περίπου πέντε λεπτά έως ότου ο Γυμναστικός πετύχει το πρώτο του καλάθι εντός παιδιάς. Παρόλ' αυτά, ουδέποτε η κατάσταση ήταν τόσο ξεκάθαρη υπέρ του Πανιωνίου Βίκος Cola.

Οι "πράσινοι" πλησίασαν σε απόσταση βολής στην ανάπαυλα (36-34), δείχνοντας ικανοί να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το "διπλό". Η δύναμη της έδρα επιβεβαιωνόταν συχνά πυκνά πάντως, αφού ο Πανιώνιος Βίκος Cola δεν απώλεσε σε κανένα σημείο του β' μέρους το προβάδισμα. Η διαφορά αυξομειωνόταν ανά περίσταση, κυρίως επειδή οι "κυανέρυθροι" δεν ήταν συνεπείς στην επίθεση για πολλή ώρα. Μόλις αντιμετώπιζαν κάποια μικρά (δίλεπτα ή τρίλεπτα) μπλακ άουτ, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν, για να φτάσουν μέχρι το -2 (60-58) με 5'45'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Όταν όμως ήρθε η σειρά των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου να σημειώσουν αναπάντητους πόντους, η διαφορά πήγε στο +14 (72-58) υπέρ τους με κάτι περισσότερο από δύο λεπτά για το τέλος. Όσο κι αν πάλεψαν οι "πράσινοι" μέχρι το φινάλε, δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, με τον Βασίλη Μουράτο να χάνει την ευκαιρία να βάλει "φωτιά" στο παιχνίδι με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό πριν από το φινάλε, αφού το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε (για να στείλει τη διαφορά στο -3) δεν βρήκε τον στόχο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 74-66. Την ίδια ώρα, ο Γυμναστικός είδε τη διαφορά που τον χωρίζει από την τελευταία δυάδα της κατάταξης να μειώνεται ακόμη περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 36-34, 56-47, 74-66.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Νταλό 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Τσούπκοβιτς 6 (1), ΜακΝίλι 8 (6 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 11, Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 16 (7/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γούντσον 2, Κουακουμένσα 3 (1).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2 (1/7 σουτ), Παπαμακάριος 8 (2), Μαραγκός 9 (5 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 9 (1/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Μουράτος 9 (1/5 τρίποντα), Διαμαντάκος 2, Κίλι 6 (2), Φένερ 4.