Εντός έδρας ήττα για τον Γυμναστικό Λάρισας

Δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός Λάρισας, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από το μαχητικό Ρέθυμνο με σκορ 70-89. Το όνομα του Σακίλ Γκούντγουιν έκανε τη διαφορά για τους νικητές. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός. Το Ρέθυμνο είχε τον  έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Λειτούργησε εξαιρετικά στην επίθεση με τον Γκούντγουιν να δίνει τις λύσεις και τους Γιαννόπουλο και Αρμστεντ να προσφέρουν πολύτιμη βοήθεια. Το 22-28 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου και παρά την προσπάθεια του Γυμναστικού να μειώσει - με μπροστάρηδες τον Παπαμακάριο και τον Μαραγκό - οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρα τα ηνία. Μάλιστα με  δύσκολο καλάθι του Γκούντγουιν, έκαναν το 39-47 στο τέλος του 20λεπτου.

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Χριστοδούλου έγραψε το 43-52 στο 22'  και με τον Γκούντγουιν το 47-57 στο 24'. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, το 47-61 ήρθε στο 27' με τον Μούντι και το 50-67 από τον Λι. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λάρισας ήταν να μειώσει σε 53-67 στο τέλος του 10λεπτου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μείωσαν σε 65-71 στο 33' με τον Παπαμακάριο να το παίρνει προσωπικά, αλλά ο Μούντι με 2 συνεχόμενα τρίποντα απάντησε και έκανε το 65-77 στο 34'. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και το Ρέθυμνο έφτασε στο εύκολο 70-89

Ο Σακίλ Γκούντγουιν είχε 26 πόντους με 1/2 βολές, 11/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Είχε 2 ασίστ και 1 τάπα και έκανε τη διαφορά για το Ρέθυμνο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Παντελίδης, Συμεωνίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89.

ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 12 (1), Ντρέιπερ, Μουράτος 6 (1), Σάφτενααρ 2, Γκάλογουεϊ 4, Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 12 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στυλιανού, Παπαμακάριος 13 (3).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 26 (11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μούντι 19 (3), Λι 9, Γιαννόπουλος 8 (0/5 τρίποντα), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9 (1), Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Στεφανίδης 2.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Γυμναστικός ταξιδεύει στη Ρόδο για το ματς με τον Κολοσσό (9/12, 18/30), ενώ το Ρέθυμνο υποδέχεται τον Προμηθέα την ίδια μέρα και ώρα.