Μεγάλη νίκη για Ερμή Αγιάς, 74-70 στη Καρδίτσα

Μια πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος πέτυχε ο Ερμής Αγιάς που επικράτησε στην Καρδίτσα της τοπικής ομάδας με 74-70 για την 6η αγωνιστική της Α2.

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη με τη νίκη αυτή έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία κατά κύριο λόγο και στη συνέχεια ότι καλύτερο προκύψει. Ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Λάρισας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι και μάλιστα στο ημίχρονο έχανε με 11 πόντους (44-33).

Όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά άρχισε να ροκανίζει την διαφορά περνώντας και μπροστά στην λήξη της περιόδου με τρεις πόντους (54-57). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους παίκτες του Ερμή να είναι πιο εύστοχοι για τη μεγάλη νίκη με το τελικό 70-74.

Πέντε παίκτες του Ερμή είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Λόλα να έχει 16, τον Κόμματο 14, ενώ από 10 είχαν οι Τσιαμπαλής, Χρυσόπουλος και Δεμερτζής. Από τους Καρδιτσιώτες ο Τζόρτζεβιτς πέτυχε 27.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-33, 54-57, 70-74.

Καρδίτσα (Λευτέρης Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 27, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 3 (1), Τεπετίδης 3, Μαυρογιάννης 6, Παππάς, Αμπαράς 6 (2), Καμαριώτης 4, Παπαδόπουλος 10, Τριχόπουλος 8 (2), Θέος 3.

Ερμής Αγιάς (Γρηγόρης Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 10 (2), Χρυσόπουλος 10, Δεμερτζής 10, Καλλές 8, Κόμματος 14 (3), Τριανταφύλλου 6 (1), Λόλας 16 (1), Παπαδόπουλος.