«Πράσινο» το θεσσαλικό ντέρμπι, ΓΣΛ/Φάρος - Τρίκαλα 77-70

Άρωμα Λάρισας είχε το θεσσαλικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Basket League καθώς ο ΓΣΛ/Φάρος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων στο κλειστό της Νεάπολης.

Οι Λαρισαίοι του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν καλύτεροι καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση απέναντι στους Τρικαλινούς φτάνοντας τις τρεις νίκες.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην δεύτερο περίοδο στην ισοπαλία (22-22) όμως στην δεύτερη περίοδο η διαφορά άνοιξε για να κλείσει το ημίχρονο στο +15 (47-32). Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά να διατηρείται σταθερά πάνω από τους 15 πόντους με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο και τον ΓΣΛ/Φάρο να προηγείται με 18 (65-47). Οι Τρικαλινοί με ένα καλό σερί μείωσαν στην τέταρτη περίοδο και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι ωστόσο στο τέλος δεν απέφυγαν την ήττα με το τελικό 77-70.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σαφτενάαρ με 25 και ο Ουέιρ με τον Ντρέιπερ που συμπλήρωσαν ακόμα από 12 πόντους έκαστος, ενώ για την ομάδα του Κώστα Μέξα ξεχώρισε ο Μάρεϊ με 14 πόντους.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-32, 65-47, 77-70.

ΓΣΛ/Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 12, Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτενααρ 25 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.

Τρίκαλα (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1, Φέισι 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6, Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).