Εύκολη πρεμιέρα και παραλίγο κατοστάρα για τον ΓΣΛ/Φάρο

Πρεμιέρα σήμερα (7/10) στην Basket League για τον ΓΣΛ/Φάρο ο οποίος επικράτησε με σκορ 98-68 του Πανιωνίου στο κλειστό της Νεάπολης. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν κυρίαρχη καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση απέναντι σε μια ομάδα που δημιουργήθηκε στο παρά πέντε και σίγουρα δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί την πολύ δυνατή λαρισινή ομάδα.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΓΣΛ/Φάρος στη πρώτη περίοδο με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, προηγούμενος με τέσσερις πόντους (13-9 και 15-11) με την διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και να πηγαίνει στους οκτώ (19-11) πριν το 19-13 με το οποίο έκλεισε η περίοδος. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Γυμναστικός ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (23-13), ενώ με ένα εντυπωσιακό τρίποντο, στο οποίο του έγινε και φάουλ, ο Σάφτενααρ ανέβασε την διαφορά στους δεκατέσσερις (27-13) με τον ΓΣΛ/Φάρο να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο +25 (43-18) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +24 (49-25).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η ομάδα της Λάρισας στην τρίτη περίοδο απέναντι στον αδύναμο Πανιώνιο ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά η οποία δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 25 πόντους με την μέγιστη τιμή της να είναι το +36 (78-42) που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Ο ΓΣΛ/Φάρος κατέβασε ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να μειώνει όσο μπορεί το σκορ και τον τεχνικό του ΓΣΛ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του σε μια εύκολη επικράτηση με το τελικό σκορ να είναι 98-68.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 19-13, 49-25, 78-42, 98-68.

ΓΣΛ/Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γουέρ 7 (5ασίστ, 4 ριμπ, 3 κλεψ.) , Ντρέιπερ10 (2), Μουράτος 14, Σαφτενάαρ 14(1), Φορμπς 12 (2), Κόνερ 2, Παπαμακάριος 6(2), Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 9, Βαβάτσικος 2, Παπαντωνίου 6, Πέρι 8.

Πανιώνιος (Γιώργος Καλαφατάκης): Τσούπκοβιτς 6(1), Σακελλαρίου 14(4), Χόλμς 6, Μολφέτας 3, Γουντς, Δημακόπουλος, Μίχαλος, Καμπερίδης 5(1), Γούντσον 3(1), Σαρικόπουλος 20(7ριμπ.), Ραλλάτος, Χέντερσον 11(2).