Άφησε υποσχέσεις παρά τον αποκλεισμό (PICS)

Το έργο του ήταν έτσι και αλλιώς δύσκολο… Ο ΓΣΛ/Φάρος αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (4/10) στο κλειστό της Νεάπολης για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας με σκορ 67-97, παρόλα αυτά έδειξε πως είναι μια ομάδα που έχει σίγουρα πολύ μέλλον...

Φωτογραφίες: Κώστας Τσομάκος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (0-7), ο Τόμπσον αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (8-12), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 25-28 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο +13 (31-44) στο 15'. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με +9 (41-50), με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (47-63). Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +15 (54-69).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, μετρώντας επί μέρους σκορ (13-28). Διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη.

Παρόλα αυτά οι Λαρισαίοι κρατάνε τα θετικά από αυτό το παιχνίδι και βλέπουν τη συνέχεια αφού ο πρώτος τους στόχος είναι το πρωτάθλημα και η εύκολη παραμονή. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έδειξαν καλά στοιχεία κατά διαστήματα, όμως θέλουν ακόμη ένα χρονικό διάστημα μέχρι να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο.

Το ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο που βρέθηκε μαζικά στο κλειστό είναι στα θετικά για την ομάδα της Λάρισας. Επόμενο ματς του ΓΣΛ/Φάρος  στις 7 Οκτωβρίου (Σάββατο) απέναντι στον Πανιώνιο (17:00) στην Λάρισα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίτης, Πουρσανίδης Κ. Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28. 41-50, 54-69, 67-97.

ΓΣΛ/Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτεναρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φόρμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Μακλίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοβ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.