Στα προημιτελικά ο ΓΣΛ/Φάρος, 82-70 τον Ιωνικό

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πανηγύρισε σήμερα (30/9) ο ΓΣΛ/Φάρος που νίκησε στη Νίκαια τον Ιωνικό με 82-70 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Νεάπολης σε μια αναμέτρηση με άρωμα Basket League κόντρα στους δευτεραθλητές Ευρώπης.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ήταν γενικώς μπροστά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 23-26, το ημίχρονο 44-45 και η τρίτη περίοδος 59-63. Στην τελευταία περίοδο το σκορ άνοιξε με τους Λαρισαίους να επικρατούν τελικά με 12 πόντους διαφορά, 82-70.

Κορυφαίοι για την λαρισινή ομάδα ήταν οι Σάφτενααρ και Μουράτος με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ουέρ πρόσθεσε 16. Από την ομάδα της Νίκαιας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κανονίδης με 17 πόντους, με τους Κατούφα και Φώτη Βασιλόπουλο να είχαν από 12 και τον Βουγιούκα άλλους 11.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-45, 59-63, 70-82

Ιωνικός Νικαίας (Μάριος Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ. 2, Κοντραφούρης, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 9 (1), Βουγιούκας 11, Πετροδημόπουλος 3, Παλαιοχωρίτης, Βασιλόπουλος Φ. 12 (2), Κανονίδης 17 (2), Χατζηκυριάκος, Κατούφας 12 (1), Παπαδόπουλος 1.

ΓΣΛ-Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 4, Παπαμακάριος 8 (2), Μαραγκός 1, Μουράτος 23 (5/10τρ.), Φορμπς, Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 26 (1τρ., 10/12διπ.), Ουέρ 16, Βαβάτσικος, Κόνερ, Παπαντωνίου 4.