Bαριά ήττα για την Εθνική Παίδων

Αρνητικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Παίδων στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017. Την Παρασκευή (10/3), λοιπόν, οι παίκτες του Βασίλη Γεωργόπουλου ηττήθηκαν με 4-0 από την οικοδέσποινα του 3ου ομίλου Πορτογαλία, που άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Νέτο.

Στο 40' ο Καμάτσο πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Ιβήρων, οι οποίοι έφτασαν στην εμφατική νίκη χάρη στα τέρματα του Εμπαλό στο 63' και του Σιμόες πέντε λεπτά αργότερα. Την Κυριακή (12/3) το αντιπροσωπευτιικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, που στο άλλο ματς του ομίλου κέρδισε με 3-1 την Πολωνία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Μπιάι, Κονέ, Ντιαλό, Ολιβέιρα, Σόουζα, Εμπαλό (71′ Γκόμες), Μπαρό, Σόουζα (61′ Αλμέιδα), Νέτο, Ζουστινιάνο, Καμάτσο (66′ Σιμόες)

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Αλεξανδρόπουλος (41′ Κατσούκης), Αντζούλας, Γαιτανίδης, Γκαργκαλατζίδης, Εμμανουηλίδης (41′ Ντουμάνης), Λυρατζής, Μαρτίνης, Μαυρουδής, Μιχαηλίδης, Μελιόπουλος (71′ Παπαδόπουλος).