Έχασε παιχνίδι και διαφορά ο ΓΣΛ

Βαριά ήττα με σκορ 94-73 γνώρισε η ομάδα του Γυμναστικού στο Ηράκλειο από την ομώνυμη ομάδα, ενώ αυτή η ήττα είχε αντίκτυπο και στην διαφορά μιας και ο ΓΣΛ έχασε την διαφορά των 19 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς.

Ο Γυμναστικός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και κατάφερε να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 17-17. Στη συνέχεια πήρε προβάδισμα η γηπεδούχος ομάδα για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ το 47-30. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι στην επανάληψη, αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα στο 30’ το σκορ να είναι 47-30, ενώ δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρισας να γνωρίσει την ήττα με 94-73.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Γιακείμη

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 47-30, 64-48, 94-73

Ηράκλειο (Γιάννης Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Παπαδάκης 16 (1), Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης 3, Πετράκης (2), Κουπίδης 24 (6), Λιανός 9 (1), Λάτοβιτς 14, Πάλλης, Πάνου, Λόλας 17.

ΓΣΛ (Στέφανος Πέρκος): Τόζιος 7, Συνετός 3 (1), Νίκολιτς 13 (1), Βουριώτης 3 (1), Μπέμπης 5 (1), Γκιουλέκας 25 (2), Τσουράκης 13, Χαιρετίδης, Σπυρόπουλος 4.