Πιερικός Αρχέλαος - Φοίνικας Stathis Ceramica 63-52

Μία ακόμα ήττα για το Φοίνικα Stathis Ceramica που έχασε στην Κατερίνη από τον Πιερικό Αρχέλαο με 63-52. Ο Φοίνικας αν και αμυντικά έκανε πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά ήταν τραγικά άστοχος, έχοντας 21/46 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Οι πιθανότητες για νίκη του Φοίνικα θα ήταν σίγουρα περισσότερες αν υπήρχε μία στοιχειώδης ευστοχία από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Φοίνικας πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο 29' έχοντας ως εκείνο το σημείο 0/15 ενώ με το ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου το σκορ ήταν 47-43 με το Φοίνικα να έχει ευστοχήσει σε 1 στα 18 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 2'με 6-2 αλλά ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-8 στο 4'. Ο Πιερικός Αρχέλαος έκλεισε προηγούμενος με 12-10 την α' περίοδο ενώ στο β' δεκάλεπτο άρχισε να παίρνει μία διαφορά εκμεταλλευόμενος την τρομερή αστοχία των παικτών του Φοίνικα. Ετσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 17-12 στο 14', 25-18 στο 17' και 29-20 στο 18'. Το α' ημίχρονο τελείωσε με τον Πιερικό να βρίσκεται στο +9 με 31-22.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 31-22, 47-41, 63-52.

Φοίνικας: (Θεοδωρόπουλος) Μπεκερτζής, Αθανασόπουλος 10 (2), Γοργόλης, Παπαχρήστος 11, Μαγρίζος 6, Τσιαβές 4, Περρωτής 11, Στεργιούλης 2, Παπακώστας 6, Τσιαμπαλής 2.

Πιερικός Αρχέλαος: (Χατζηιωάννου) Γκοντόπουλος 21 (4), Ταρενίδης, Χριστοδούλου 3, Πρισκομάτης, Παρμακτσίδης, Αμπάρας 7 (1), Ασημάκης 17 (3), Σπυρόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Οικονόμου 11.