Τιτάνες Παλαμά - Φοίνικας Stathis Ceramica 84-83

Την ήττα στην παράταση με 84-83 (κανονονικός αγώνας 72-72) γνώρισε σήμερα ο Φοίνικας Stathis Ceramica στους Τιτάνες Παλαμά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για 45' και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισματου σκορ μέχρι το 7' που οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 16-10. Ο Φοίνικας πλησίασε σε 16-14 στο 8' αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-16 με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου. Ο Φοίνικας μείωσε στο 11' στο καλάθι (23-21) αλλά οι Τιτάνες ξέφυγαν εκ νέου με 29-21 στο 12'. Ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει σε 29-26 στο 14' και να ισοφαρίσει σε 31-31 στο 15', αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το α'ημίχρονο με 40-39.

Στο 21' ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα στο σκορ με 40-42 ενώ συνέχισε να προηγείται με 49-52 στο 25' και 51-55 στο 26'. Οι Τιτάνες πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 56-55 στο 28' παίρνοντας στη συνέχεια διαφορά 5 πόντων στο 32' (64-59) και 7 πόντων στο 37' (70-63). Ο Φοίνικας με τρίποντο του Λεπενιώτη 1:01 πριν από το τέλος ισοφάρισε σε 72-72 που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση και οι δύο ομάδες βρέθηκαν να προηγούνται κατά διαστήματα στο σκορ,με τους Τιτάνες να κάνουν το 84-81 6" πριν από το τέλος, το Φοίνικα να αστοχεί σε σουτ 3 πόντων του Τσιαμπαλή και τον Παπαχρήστο με επιθετικό ριμπάουντ και δίποντο να γράφει το τελικό 84-83 1" πριν από το τέλος.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα του Φοίνικα στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον σε κίνδυνο όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία. Επόμενο παιχνίδι η εκτός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα της Κομοτηνής στην οποία ο Φοίνικας χρειάζεται αγωνιωδώς τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-39, 57-57, 72-72, 84-83.

Φοίνικας: (Θεοδωρόπουλος) Λεπενιώτης 8 (2), Αθανασόπουλος 5, Γοργόλης, Παπαχρήστος 18 (1), Μαγρίζος 3, Τσιαβές 2, Περρωτής 12, Μόσιαλος 2, Στεργιούλης, Παπακώστας 16, Τσιαμπαλής 17 (4).

Τιτάνες Παλαμά: (Ζαχαρέλης)Ψαρόπουλος 3 (1), Τριανταφύλλου 13 (3), Λίτσο 3 (1), Πανταζής, Κουτίνας 19 (2), Βουργιώτης 1, Μαλτέσιος 16, Κουσιαντζάς 6, Φούντας 23 (5).