Νίκη με… καρδιοχτύπια για τον Π.Ο.Ε.

Ένα καλό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο Ομορφοχωρίου την Κυριακή ανάμεσα στην τοπική Δόξα και τον ΠΟ Ελασσόνας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν με σκορ 1-2 και να χάσουν και άλλες κλασσικές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελασσόνα κυριαρχούσε στο παιχνίδι χάνοντας στο 8’ ο Καραμάνος την πρώτη ευκαιρία, στο 12’ ο Ματούλας και στο 15’ ο ίδιος παίκτης από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ και στο 25’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη, έγινε το 0-1.

Στην επανάληψη στο 53’ ο Ματούλας πήρε την πάσα από τον Καραμάνο, έκανε το πλασέ και το 0-2. Από εκεί και πέρα πίεσαν οι γηπεδούχοι και αφού η Ελασσόνας έχανε κλασσικές ευκαιρίες, θα μπορούσε να δεχθεί και την ισοφάριση. Στο 64’ ωραία πλασέ του Ντούφα, πολύ καλή απόκρουση του Ιορδανίδη.

Στο 65’ σουτ ο Ρουμελιώτης μάζεψε ο Γκουτζουρέλας και στο 67’ καλό σουτ του Βιλανάκη από το κέντρο, έπιασε τη μπάλα ξανά ο τερματοφύλακας της Ελασσόνας.

Στο 70’ μείωσε το Ομορφοχώρι με ωραίο σουτ του Ιορδανίδη (1-2) και από εκεί και πέρα έσωσε πολλές φάσεις καλές ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 75’ απέκρουσε με τα πόδια ο Ιορδανίδης το σουτ του Ματούλα, στο 76’ ξανά ο Ιορδανίδης απέκρουσε το σουτ του Μάρκου, στο 78’ έκανε εξαιρετική απόκρουση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματούλα. Εφόσον η Ελασσόνα δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε, καρδιοχτύπησε μέχρι το τέλος του ματς για να μην δεχθεί την ισοφάριση.

Δόξα Ομορφοχωρίου (Χρήστος Ντικολιανίδης): Ιορδανίδης, Φόρης (68’ Χριστοδούλου Ρ.), Σκέντζας (55’ Τζίμουλας), Κουρούκας, Βιλανάκης, Τσακαβίτης, Τσαλαμπύρας, Χριστοδούλου Σ. (55’ Ιορδανίδης), Ρουμελιώτης, Πασχαλίδης.

ΠΟ Ελασσόνας (Νίκος Φώλλας): Γκουτζουρέλας, Ζυγογιώργος, Αβέλλας, Καζάκης, Μπούσιας, Γκαμπέτας (71’ Μάρκου), Ελευθεριάδης, Καραμάνος (90’ Καραγιάννης), Ματούλας, Σιαφαρίκας (52’ Αθανασέλος).

Διαιτητική τριπλέτα: Τσιτσιρίκας Α., Καρδούλας Γ., Κοντοβασίλης Γ.