Ο Π.Ο.Ε. πήρε το ντέρμπι κορυφής

Ένα όμορφο και δυνατό παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή στην φιλόξενη Ανάβρα όπου η τοπική ομάδα αναμετρήθηκε με τον Π.Ο.Ε. Τελικό αποτέλεσμα 1-2 με σκορ ημιχρόνου 0-2 από το 30’. Στο 65’ μείωσε η γηπεδούχους ομάδα.

Το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον διότι τα δύο σωματεία πριν το ματς ισοβαθμούσαν στην 3η θέση. Η αναμέτρηση ήταν δυνατή απ’ τα πρώτα λεπτά με δύο καλές φάσεις η μία για την Ελασσόνα και η δεύτερη μετά από δύο λεπτά για την Ανάβρα. Στο πρώτο ημίχρονο πατούσε καλύτερα η φιλοξενούμενη ομάδα, πιέζοντας ψηλά και δεν άφηνε τον αντίπαλο να αντιδράσει ουσιαστικά. Η πίεση έφερε στο 28’ το πρώτο γκολ και μετά από τρία λεπτά και το δεύτερο γκολ.

Η Ανάβρα έκανε φάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες, στην επανάληψη χάνοντας η Ελασσόνα και δύο παίκτες λόγω τραυματισμού άφησε πολύ χώρο και όλο το δεύτερο μέρος ανήκε στην Ανάβρα, η οποία έπαιξε ένα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο έχασε ευκαιρίες και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 65’ με τον Ραμάϊ.

6’ Ο Ματούλας με τον Γκαμπέτα έκαναν το ένα – δύο τελικός πήρε την κεφαλιά ο Καραμάνος από πολύ κοντά την έστειλε άουτ.

8’ Ο Γάκης πήρε από τον Σχοινά μέσα στην μικρή περιοχή προωθημένος μόνος του για γκολ ολιγώρησε την τελευταία στιγμή.

28’ Ο Καραμάνος έκλεψε την μπάλα την έδωσε στον Γκαμπέτα και αυτός από το χώρο του κέντρου με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

29’ Ο Κορδαλής από το ημικύκλιο έκανε ένα όμορφο σουτ με τα ακροδάχτυλα έβγαλε σε κόρνερ ο Γκουτζουρέλας.

31’ Ξέφυγε η μπάλα από τον Ριζούλη, εκμεταλλεύτηκε το λάθος ο Ματούλας και πλάσαρε τον Αθανασόπουλο κάνοντας το 0-2.

33’ Από σέντρα του Μαλιώρα, πήρε ο Γάκης την κεφαλιά και την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

35’ Επικίνδυνη σέντρα – σουτ ο Δημόπουλος η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

41’ Φάουλ στο ημικύκλιο εκτέλεσε ο Ραμάϊ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

44’ Σουτ του Ραμάϊ, μόνος του βρέθηκε ο Μαλιώρας, δεν μπόρεσε να πλασάρει.

65’ Ο Σχοινάς έδωσε πάσα στον Ραμάϊ και αυτός έκανε το 1-2 με σουτ.

85’ Από πολύ κοντά ο Μπουζώνας πήρε την κεφαλιά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκουτζουρέλας.

Προοδευτική Ανάβρας (Άρης Πατσής): Αθανασόπουλος, Μαλλιάρας, Χαϊδούλης, Γκόγκας, Ριζούλης, Κορδαλής, Γάκης (80’ Μπουζώνας), Ανδρώνης, Δημόπουλος (58’ Σαπουνάς), Σχοινάς, Ραμάϊ.

Π.Ο.Ε. (Θανάσης Γκαδρής): Γκουτζουρέλας, Περτζιόνι, Λίκα, Μπούσιας, Καζάκης, Σισμανίδης, Λόλας (55’ λ.τ. Μπαργιάννης), Γκαμπέτας, Καραμάνος (54’ λ.τ. Παπαδήμος), Ματούλας, Ντούφας (90’ Καλύβας).

Διαιτητική τριπλέτα: Μαστοροδήμος Χ., Μακρής Κ., Τσακνάκης Π.

* Το athleticlarissa.gr ευχαριστεί την γηπεδούχο ομάδα για την ζεστή φιλοξενία και ιδιαίτερα τον πρόεδρο κ. Γιάννη Γιαννουλέα και εύχεται στην ομάδα να εκπληρώσει τους στόχους της.