Φοίνικας - Στρατώνι 78-66

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β' εθνικής πέτυχε σήμερα ο Φοίνικας επικρατώντας του Στρατωνίου στο κλειστό του Αλκαζάρ με 78-66, παρουσία 350 περίπου φιλάθλων.

Μετά τα πρώτα λεπτά ο Φοίνικας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 11-7 στο 5' και 20-14 στο 8'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προς στιγμή σε 22-18 στο 10' αλλά οι παίκτες του Φοίνικα με όπλο την άμυνα ξέφυγαν εκ νέου με 27-20 στο 14' και 33-22 στο 16'. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να σκοράρουν και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με το Φοίνικα να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά, στους 14 πόντους (39-25).

Στο γ' δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 39-29 στο 22', αλλά ο Φοίνικας με 2 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 45-29 στο 23'. Με αντεπίθεση διαρκείας οι παίκτες του Στρατωνίου πέτυχαν ένα σερί 11-0 μειώνοντας στο 26' σε 45-40. Με δικό του σερί 8-0 όμως ο Φοίνικας πήρε πάλι διψήφια διαφορά στο 28' προηγούμενος με 53-40, ενώ στο 29' το σκορ έγινε 56-42. Στο τελευταίο λεπτό όμως της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους (58-48). Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η διαφορά διατηρούνταν πάνω από τους 10 πόντους, αλλά στο 35' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 62-54, ενώ στο 37' πλησίασαν στους 7 πόντους (65-58). Το Στρατώνι κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο κάνοντας το 69-64 1:19 πριν από τη λήξη του αγώνα και το 71-66 44" πριν από τη λήξη. Οι παίκτες του Φοίνικα όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα φάνηκαν ψύχραιμοι και με ένα σερί 7-0 έκαναν το τελικό 78-66.

Ο Φοίνικας που εκτός από την ομάδα του Στρατωνίου είχε να αντιμετωπίσει και το άγχος (μετά τις δύο ήττες σε συνεχόμενα ματς) παρουσιάστηκε κατά διαστήματα πολύ καλός καταφέρνοντας στο τέλος του παιχνιδιού να κερδίσει το χειροκρότημα των φιλάθλων. Επόμενος αγώνας η δέσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση στην Ξάνθη με αντίπαλο την τοπική Ασπίδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-25, 58-48, 78-66.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Λεπενιώτης 13 (1), Αθανασόπουλος 7 (1), Γοργόλης, Παπαχρήστος 14 (3), Μαγρίζος 6, Κολλάτος, Τσιαβές 4 (1), Περρωτής 4, Μόσιαλος, Στεργιούλης, Παπακώστας 16 (1), Τσιαμπαλής 14 (2).

Στρατώνι: (Μύθου) Χαριστός, Ματενίδης 6, Ζυγούρας, Κουντουρατζόγλου 2, Δελίδης, Μυστιλιάδης 2, Μυλωνίδης 16 (1), Δαβάνης 6, Κιγμετόγλου 16 (1), Δανάκης 4, Νταράκης 8, Δασκαλόπουλος 6.