Κακό ξεκίνημα για την ομάδα του Φοίνικα

Κακό ξεκίνημα για την ομάδα του Φοίνικα που ηττήθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ από τους Μαχητές Δόξας Πέυκων με 67-79. Ο Φοίνικας παρουσιάστηκε πολύ κακός στο α' ημίχρονο ενώ προσπάθησε να "γυρίσει" το ματς στο β' χωρίς να τα καταφέρει.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4 στο ξεκίνημα για να απαντήσει με ένα 6-0 ο Φοίνικας και να περάσει για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 6-4 στο 3'. Οι Μαχητές απάντησαν με ένα δικό τους 0-6 και προηγήθηκαν με 6-10 στο 4', ενώ ξέφυγαν με 9-18 στο 6'. Ο Φοίνικας μείωσε σε 17-21 στο 9' αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 17-26 στο 11' και 19-30 στο 12'. Σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελαν οι παίκτες των Πεύκων μεγάλωναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά προηγούμενοι με 21-34 στο 13' και 25-48 στο 18'. Ο Φοίνικας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 30-48 με τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Στο γ' δεκάλεπτο ο Φοίνικας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να μπορέσει να καταφέρει κάτι ουσιαστικό. Η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ των 14 και 21 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-67. Στην τελευταία περίοδο έγινε η μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Φοίνικα για κάτι καλό. Με ένα σερί 7-0 μείωσαν στο 34' σε 54-67, ενώ πλησίασαν ακόμα περισσότερο μειώνοντας στο 36' σε 63-70. Δε μπόρεσαν όμωσς στα τελευταία λεπτά να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο χάνοντας τελικά με 67-79.

Ο Φοίνικας πλήρωσε την πολύ κακή εμφάνιση του α' ημιχρόνου καθώς και την αστοχία του τόσο στα σουτ από την περιφέρεια όσο και στις ελεύθερες βολές. Οι Μαχητές ήταν εντυπωσιακοί και άξιζαν τη νίκη. Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Παπαδόπουλου Θ. και Τσιαπλή.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-48, 47-67, 67-79.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Λεπενιώτης 8 (1), Αθανασόπουλος 6 (2), Γοργόλης 3 (1), Παπαχρήστος 14 (1), Μαγρίζος 4, Κολλάτος, Τσιαβές 2, Περρωτής 6, Μόσιαλος, Στεργιούλης, Παπακώστας 12, Τσιαμπαλής 12 (2).

Μαχητές Δόξας Πεύκων: (Χατζηκυριακίδης) Απιδόπουλος Δ. 14, Ταρπάγκος 1, Καλότσιος, Γερομιχαλός Δ. 8 (1), Ελευθεριάδης 11 (1), Κελεσίδης 6, Στόλης 2, Γερομιχαλός Π. 19, Γράβας 14 (1), Γκαμούρας 2, Απιδόπουλος Γ. 2.