Φοίνικας - Α.Σ.Καρδίτσας 70-46 (φιλικό)

Με νίκη έκλεισε τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας του ο Φοίνικας επικρατώντας στο κλειστό του Αλκαζάρ του Α.Σ.Καρδίτσας με 70-46. Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους ο Κ.Αθανασόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι μπαίνοντας πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν μόλις στο 1' με 0-5. Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-7 στο 4' και 13-9 στο 5'. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 15-15 στο 6' αλλά ο Φοίνικας ξαναπέρασε μπροστά με 24-19 στο 10'. Με το ξεκίνημα της β' περιόδου ο Φοίνικας δε δέχθηκε πόντο στα πρώτα 6' και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε στο 16' με 35-19 κλείνοντας το α' ημίχρονο με μία διαφορά 18 πόντων (43-25).

Στο γ' δεκάλεπτο ήταν σειρά του Φοίνικα να χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Ετσι το 45-25 του 21' έγινε 45-32 στο 26'. Ενα ξέσπασμα των παικτών του Φοίνικα στο τέλος του δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά και πάλι στους 18 πόντους (54-36) στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 59-36 στο 32' και 64-39 στο 34', επικρατώντας τελικά με 70-46.

Επόμενος αγώνας του Φοίνικα είναι αυτός της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής την Κυριακή 12/10 (17:00) στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ με αντίπαλο την πολύ δυνατή ομάδα των Μαχητών Δόξας Πεύκων.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-25, 54-36, 70-46.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Λεπενιώτης 2, Γοργόλης 7 (1), Παπαχρήστος 7 (1), Μαγρίζος 9 (1), Κολλάτος, Τσιαβές 9, Περρωτής 10, Μόσιαλος 3 (1), Παπακώστας 6 (1), Τσιαμπαλής 17 (2).