Άνετη νίκη της ΑΕΛ

Τη δέκατη νίκη σε έντεκα αγώνες πέτυχε η ΑΕΛ το Σάββατο στο κλειστό του Αγ. Θωμά. Επικράτησε άνετα της δεύτερης στη βαθμολογία Ελασσόνας με 55 – 35 σε ένα ματς με ιδιαιτερότητες. Παρά τις δυσκολίες στην προετοιμασία της ομάδας, λόγω τραυματισμών και ασθενειών, η ΑΕΛ παρατάχθηκε έτοιμη να αντιμετωπίσει τον αξιόλογο και έμπειρο αντίπαλο. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό και οι δύο ομάδες συναγωνίστηκαν σε λάθη και αστοχία, με το σκορ στη λήξη του να είναι 11 – 7. Στη συνέχεια η ΑΕΛ έκανε την άμυνα της πολύ πιεστική αναγκάζοντας τους αντιπάλους σε πολλά λάθη, άσχημα σουτ, ενώ πολλές φορές έκλεψε την μπάλα και βγήκε σε αιφνιδιασμούς, χωρίς όμως να ολοκληρώσει τους περισσότερους από αυτούς. Ακόμα κι έτσι, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Τσακνάκη σταθεροποίησαν μια διαφορά 10 πόντων, με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια, 31 – 21. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και πολύ. Παρά την προσπάθεια της Ελασσόνας να πιέσει ανανεώνοντας συνεχώς την πεντάδα της, οι βυσσινί αύξησαν το προβάδισμά τους στους 15 πόντους με τους Γκανέτσα και Χαλκιά να σκοράρουν. Η τέταρτη περίοδος ήταν ολοκληρωτική επικράτηση της ΑΕΛ, με αφετηρία την εκπληκτική της άμυνα. Δέχθηκε μόνο 5 πόντους, ενώ στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα οι αντίπαλοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν ούτε πόντο.
Το τελικό 55 – 35 ήρθε δίκαια και διατηρεί την ΑΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά δύο νικών από τη δεύτερη ομάδα της Καλαμπάκας, την οποία και αντιμετωπίζει το ερχόμενο Σάββατο εκτός έδρας. Άριστη η διαιτησία των Μανώλη και Βασίλη Πιτσίλκα.
Δεκάλεπτα: 11 – 7, 31 – 21, 45 -30, 55 – 35
Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Τέλιος, Κονδυλόπουλος 2, Γκανέτσας 21 (2), Τσιόκανης, Πουτσιάκας, Σπυρόπουλος, Τσακνάκης 15 (1), Κόκκας 4, Αράπκουλες , Νικόπουλος 3, Χαλκιάς 8, Χατζημπύρρος 2.
Ελασσόνα (Ποντίκας): Πισπιρίκος 8 (2), Δότας, Λιάπης, Δούρος, Κορομηλάς, Μπλιάτζας 2, Μπούσιας 3 (1), Φλώρος, Τηλεμης 17, Δήμος, Κουλιούμπας 5 (1).

Πρωτάθλημα Εφήβων : Α.Ε.Λ. – Ολύμπια  64 – 61

Ακόμα μια νίκη για τους Εφήβους της ΑΕΛ, δύσκολα αυτή τη φορά απέναντι στην Ολύμπια. Η ΑΕΛ παρατάχθηκε χωρίς τους Κουρή και Μόσιαλο (τραυματίες), αλλά και χωρίς τους Κονδυλόπουλο και Χαλκιά (προτιμήθηκε να ξεκουραστούν).
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (17 – 15). Στη συνέχεια όμως η Ολύμπια πήρε προβάδισμα 6-8 πόντων, το οποίο και διατήρησε τόσο στο ημίχρονο, όσο και λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Με το σκορ 51-59 μόλις 3 λεπτά πριν το τέλος, οι παίκτες της ΑΕΛ ακολούθησαν τις οδηγίες του Αποστόλη Τριανταφύλλου και εφαρμόζοντας όσα τους υπέδειξε, έκαναν την ανατροπή, καθώς με επιμέρους σκορ 13-2 πήραν τη νίκη με 64-61. Πρωταγωνιστής βέβαια ο Σπύρου που με 25 πόντους και 6/7 τρίποντα συνέβαλε τα μέγιστα σε αυτή.
Δεκάλεπτα: 17 – 15, 24 – 32, 41 – 49, 64 – 61.
Α.Ε.Λ. (Τριανταφύλλου): Τέλιος 12, Φαρμάκας 2, Σπύρου 25 (6), Γραμμένος, Πουτσιάκας 11, Αράπκουλες 12 (1), Τζιαστούδης, Μπαγκούας 2.

Ολύμπια (Γουμενόπουλος): Γουναράς 13 (2), Τσιλούλης, Μπράμης 4, Γκουντελάκης 20 (1), Ολύμπιος 2, Δημήρης 4, Ρούσσος 4, Παναγιώτου, Γκουλιάκος 14.

Πρωτάθλημα Παίδων:  Φοίβος – Α.Ε.Λ.  39 – 74

Το αήττητο διατήρησαν και οι Παίδες της ΑΕΛ. Αντιμετωπίζοντας τον Φοίβο, δεν συνάντησαν δυσκολίες σε κανένα σημείο του αγώνα και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Τέλιο έφθασε σε πολύ άνετη επικράτηση με 74 – 39.
Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου 4, Ρέρρης, Οικονόμου 6, Χύτας 2, Βαγιόπουλος 10, Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος 10, Κασσικός, Παράσχος 5, Τέλιος 25, Τσαδήμας 8, Μιχαήλ Κ. 4.