Βυσσινί κυριαρχία στο παρκέ

Α.Ε.Λ. – Φοίβος   70-31

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ

Βροχερό το απόγευμα του Σαββάτου στην πόλη της Λάρισας αλλά και στο κλειστό του Αγίου Θωμά «έβρεχε» καλάθια! Συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της και στην 6η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, η Α.Ε.Λ. συνέτριψε την ομάδα του Φοίβου με το τελικό σκορ να είναι 70-31. Οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, με καλή άμυνα και εύστοχες επιθετικές προσπάθειες (6/8 2π, 3/5 3π) φτάνοντας στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με double score 24-12. Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό ενώ η διαφορά στο σκορ συνέχισε να αυξάνεται λεπτό με το λεπτό κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο προπονητικό τιμ να ρίξει στον αγώνα τους μικρότερους σε ηλικία παίκτες. Χαρακτηριστικό είναι πως για πάνω από 10 λεπτά ο μέσος όρος της Α.Ε.Λ. ήταν 17 ετών! Οι «μικροί» τελείωσαν τον αγώνα χωρίς δυσκολίες χαρίζοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη στην ΑΕΛ και διατηρώντας το απόλυτο στο πρωτάθλημα.
Δεκάλεπτα: 24-12, 43-20, 53-24, 70-31
Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Κονδυλόπουλος 7(1τρ.), Γκανέτσας 5(1τρ, 2κλ), Κουρής 11π(3τρ), Σπυρόπουλος 3(1τρ), Τσακνάκης 5(1τρ), Κορκόβελος 9(10ριμπ., 5τάπες), Νικόπουλος 3π, Χαλκιάς(1τρ, 2τάπες), Κόκκας 9(8ριμπ., 2κλ), Χατζημπύρρος, Αράπκουλες 5(1κλ, 1ασίστ), Μόσιαλος 2(3ασίστ).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ: A.Ε.Λ. – Ολύμπια 58-46

Δεύτερη αγωνιστική και δεύτερη νίκη για τους Πρωταθλητές Έφηβους της Α.Ε.Λ. οι οποίοι υποδέχθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αλκαζάρ το αξιόλογο σύνολο της Ολύμπιας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η νευρικότητα και μερικές βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση έφερε τους βυσσινί πίσω στο σκορ με 14-16. Ξεπερνώντας το αρχικό μούδιασμα η ομάδα ανέβασε ρυθμούς πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και με επιμέρους σκορ 22-3, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 36-19. Στη συνέχεια πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες της ομάδας και ο αγώνας κύλησε ομαλά για την Α.Ε.Λ. κατακτώντας στο τέλος τη νίκη με 58-46.

Δεκάλεπτα: 14-16, 36-19, 50-33, 58-46

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου): Τέλιος, Φαρμάκας 3, Γραμμένος, Χαντζάκος 6, Πουτσιάκας 7(1τρ), Κουρής 13, Τζιαστούδης, Αράπκουλες 9(1τρ), Μόσιαλος 7, Χαλκιάς 13(1τρ), Μπαγκούας.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: Aστέρας – Α.Ε.Λ. 26-66

Για την τρίτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΘ η Α.Ε.Λ. κέρδισε την ομάδα του Αστέρα με 26-66. Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα που εξελίχθηκε σε περίπατο, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον κ.Βαγιόπουλο να δοκιμάσει όλους του παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Δεκάλεπτα: 7-20, 11-42, 16-56, 26-66

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Μιχαήλ Κ., Τζιάστας 2, Οικονόμου 10, Χύτας, Μόσιαλος 14(1τρ), Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος 8, Κασσικός, Παράσχος 8, Τέλιος 10, Τσαδήμας 4, Βαγιόπουλος 10