Συνεχίζει αήττητη η Α.Ε.Λ.

Τρίτη αγωνιστική και τρίτη νίκη για την ομάδα της ΑΕΛ, αυτή τη φορά επί της Καλαμπάκας στο κλειστό του Αγ. Θωμά, με σκορ 49 - 38. Η ομάδα του Αβραάμ Παπαδόπουλου ατύχησε να χάσει με διάστρεμμα στο πρώτο δεκάλεπτο τον Γκανέτσα. Ακριβώς το ίδιο έπαθε μετά από λίγο και ο Χαλκιάς, με αποτέλεσμα οι βυσσινί να αγωνιστούν χωρίς δύο σημαντικούς τους παίκτες  για το υπόλοιπο του αγώνα. Αυτό όμως δεν επηρέασε την προσπάθεια των παικτών στην άμυνα, καθώς ο αντίπαλος με δυσκολία σκόραρε. Το 17-10, και το 28-16 του ημιχρόνου, δείχνουν άλλωστε ότι αγώνας κρίθηκε στην πολύ καλή άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο περίπου ρυθμό, με την ΑΕΛ να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να φθάνει τη διαφορά στο  +20 (45-25).
Η τέταρτη περίοδος όμως δεν ήταν καλή για την ΑΕΛ. Νευρικότητα και κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν το φτωχό απολογισμό 4 μόνο πόντων σε 10 λεπτά. Η προσπάθεια της Καλαμπάκας περιορίστηκε στο να κατεβάσει τη διαφορά μέχρι και στους 9 πόντους, χωρίς όμως συνέχεια.
Πρωταγωνιστές αυτής της νίκης, με την οποία πλέον η ΑΕΛ είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, οι Κουρής, Κονδυλόπουλος και Χαλκιάς για όσο πρόλαβε να αγωνιστεί, και ο Κόκκας με σκοράρισμα και ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 17-10 , 28-16(11-6) , 45-27(17-11) , 49-38(4-11).
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος-Τριανταφύλλου): Σπύρου, Κονδυλόπουλος 4, Γκανέτσας , Κουρής 5, Μόσιαλος,Σπυρόπουλος, Τσακνάκης 9 (1 τρ.) , Κορκόβελος 6 (10ριμπ.), Νικόπουλος 9, Χαλκιάς 4, Χατζημπύρρος , Κόκκας 12 (12ριμπ.)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ:  Ερμής Αγιάς - Α.Ε.Λ.   51 - 69

Πρεμιέρα είχαμε την Κυριακή για το Παιδικό Πρωτάθλημα. Με μεγάλη άνεση οι βυσσινί Παίδες νίκησαν στην Αγιά τον τοπικό Ερμή με σκορ 69-51. Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι η ΑΕΛ είναι σαφώς ανώτερη του αντιπάλου της, καθώς προηγήθηκε με 4-16, 10-28, για να κλείσει το ημίχρονο με 16-35. Στο δεύτερο ημίχρονο όλοι οι παίκτες της ΑΕΛ πήραν χρόνο συμμετοχής, με κορυφαίο στο σκοράρισμα το Μόσιαλο, και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τον αντίπαλο, ο οποίος προσπάθησε με πρέσινγκ να μειώσει σε αξιοπρεπή επίπεδα τη διαφορά.
Δεκάλεπτα: 7-18, 16-35, 30-56, 51 -69.
Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου 2, Γκουγκουλιάς 2, Οικονόμου 4, Χύτας, Μόσιαλος 29, Τσαδήμας 2, Μπεχλιβάνος 8, Μιχαήλ Κ. 4, Παράσχος 7, Τέλιος 6, Δάλλας, Βαγιόπουλος 5.