Έκανε το «break» στη Ρόδο και φέρνει τη σειρά στη Λάρισα!

Την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της πέτυχε η Λάρισα, κερδίζοντας στον πρώτο αγώνα της Α' φάσης των Playoffs της Stoiximan Basket League, τον Κολοσσό στη Ρόδο με 63-71, μεταφέροντας την σειρά στη Λάρισα (Τρίτη 24/05) για το Game 2.

Η Λάρισα που πλέον χρειάζεται μια νίκη (το απόγευμα της Τρίτης) για να περάσει στους ημιτελικούς των PlayOffs, αν και ξεκίνησε νωχελικά το παιχνίδι σταδιακά βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να μαζέψει την εις βάρος της διαφορά εννέα πόντων, φτάνοντας μάλιστα το τελευταίο δεκάλεπτο και στο +10 (59-69).

Από την Λάρισα δεν υστέρησε κανείς. Πρώτος σκόρερ της βραδιάς ο Στεφάν Μούντι με 20π., 4ασ., 6ριμπ. Νταμπλ-νταμπλ σε ένα ακόμη παιχνίδι για τον Ουσμάν Κρουμπάλι με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Σημαντικές άμυνες έβγαλαν Μπέρζινς, Παπαντωνίου και Καράμπελας σε κρίσιμες επιθέσεις του Κολοσσού. Επιθετικές «ενέσεις» από Ζάρα (9π.) και Τσαϊρέλη (11π.) σε σημεία του αγώνα όπου η Λάρισα είχε «κολλήσει» επιθετικά.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έφτασε με πέντε πόντους του Στέφαν Ποτ και δύο του Ουίλιαμς γρήγορα-γρήγορα στο 7-0. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν και την μέγιστη διαφορά εννέα πόντων (11-2) στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου. Η Λάρισα ανέβασε ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους του Κρουμπάλι, Μούντι και Μπέρζινς έφτασε το παιχνίδι στους... δύο (16-14). Ένα μικρό «run» του Κολοσσού ήταν όμως αρκετό για να πάει η διαφορά και πάλι στους οκτώ (27-19) στο τέλος της περιόδου.

Το +9 του Κολοσσού με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Λάρισα κατάφερε να το μαζέψει στους τέσσερις (28-24) με λέι-απ του Ζάρα και τρίποντο του Μούντι, αμφότερες οι δύο περιπτώσεις στο transition. Με νέο λέι-απ στο transition ο Ζάρας έκανε το 30-28 (13') ενώ ο Κρουμπάλι στο 15' ισοφάρισε σε 30-30.

Άστοχες επιθέσεις για τα επόμενα πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα του Κολοσσού 36-31 χάρις σε buzzer beater του Κιμ Τιλί.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο. Ο Κολοσσός έτρεξε ένα 4-0 για το 40-31 με την Λάρισα να μαζεύει την διαφορά στους τρεις (40-37) και τον Κολοσσό να το πηγαίνει και πάλι στους επτά (46-39). Με τέσσερις σερί πόντους του Τσαϊρέλη το ματς πήγε και πάλι στους τρεις (46-43) στο 26'. Ενώ με τρίποντο του Μούντι το ματς έκλεισε και άλλο. Συγκεκριμένα στους δύο (48-46) 01:16 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Μιχάλη Τσαϊρέλη η Λάρισα προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (48-50) 44'' πριν το τέλος περιόδου. Με δύο βολές του Στέφαν Ποτ το παιχίδι επανήλθε στην ισοπαλία (50-50) με τον Μίλερ με νέο buzzer beater στα 1.7'' με τρίποντο να βάζει τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ ενόψει τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

Η Λάρισα μπήκε στη τέταρτη περίοδο με το πόδι πατημένο στο «γκάζι»! Με ένα τριποντο και ένα δίποντο του Μούντι οι «κυανόλευκοι» πήραν προβάδισμα έξι πόντων (55-61) στο 34' με την Λάρισα να φτάνει την διαφορά ακόμη και στους δέκα (59-69) στο 39'. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα ο Κολοσσός με τον Φλόιντ μείωσε σε 63-69.

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό. Στην επαναφορά, ο Ζώης Καράμπελας πάτησε τη πλάγια γραμμή του άουτ, δίνοντας και πάλι την κατοχή στο Κολοσσό 56.1'' για το φινάλε. Αλλεπάλληλα άστοχα σουτ του Κολοσσού οδήγησαν στη νίκη την Λάρισα με τον Μούντι να κλείνει τον επίλογο της αναμέτρησης, 63-71.