Κέρδισε και Προμηθέα!

Μια ακόμη μεγάλη νίκη, την 11η, πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Λάρισα, κερδίζοντας με 84-77 τον Προμηθέα Πατρών στην εξ' αναβολής 17η Αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με την νίκη αυτήν η Λάρισα έφτασε τις 11 στο πρωτάθλημα και πλέον απέφυγε οριστικά την 8η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως με νίκη το Σάββατο (14/05, 17:00) κόντρα στον Ιωνικό οι «κυανόλευκοι» είναι 6οι και θα βρουν στο πρώτο γύρο των playoffs τον Κολοσσό της Ρόδου, ενώ σε περίπτωση ήττας είναι 7οι και θα παίξουν με τον Παναθηναϊκό.

Στο καλύτερό του παιχνίδι (μετά την πρεμιέρα με τον Κολοσσό) ο Θοδωρής Ζάρας γύρισε την Λάρισα από το -9 στην εκκίνηση της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 15 πόντους, μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και δίνοντας 4 ασσίστ.

Στο σκοράρισμα ξεχώρισαν και οι Μάριτς (13π., 8ριμπ.), Τσαϊρέλης (12π.). Ο Μούντι μοίρασε 7 ασσίστ ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε οκτώ από τους έντεκα συνολικά και όλοι τους σε κρίσιμη καμπή του αγώνα.

Ο Προμηθέας το πρώτο δεκάλεπτο μπήκε καλύτερα τρέχοντας ένα σερί 2-11 το οποίο όμως η Λάρισα σύντομα κάλυψε με δικό της σερί 17-5 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 19-16.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στη δεύτερη περίοδο με την Λάρισα να φτάνει την διαφορά ακόμη και στους δέκα (26-16 στο 12') για να τρέξει σερί 7-0 ο Προμηθέας και να φτάσει στο 26-23. Κάπου εκεί ο Θοδωρής Ζάρας (13π., 3/6τρ.) πήρε το «όπλο» του προκειμένου η Λάρισα να επιστρέψει στο +10 (38-28) και να κλείσει το ημίχρονο στο +14 (44-30).

Στο πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε 18/34 σουτ (σ.σ. 5/10 τρίποντα) έναντι 11/28 του Προμηθέα (σ.σ. 5/13 τρίποντα) που είχε και οκτώ ριμπάουντ λιγότερα (21-13 η Λάρισα).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και ο Προμηθέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 49-41 πριν από το 6-0 των γηπεδούχων με τα τρίποντα των Μούντι και Καράμπελα για το 55-41 στο 25'. Η μεγάλη αντεπίθεση του Προμηθέα έγινε στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου καθώς με επιμέρους 17-5 έφερε τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 69-66!

Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Στεφάν Μούντι που με πέντε σερί προσωπικούς του πόντους έφερε και πάλι τη Λάρισα μπροστά στο σκορ (71-69) με τέσσερα λεπτά να υπολείπονται για το τέλος του αγώνα.

Στο 37' ο Τσαϊρέλης «έγραψε» το 73-69 δίνοντας ένα επιπλέον «μαξιλάρακι» στην ομάδα του. Οι Πατρινοί ήταν πολύ άστοχοι στις βολές, ήρθε να προστεθεί και το φραστικό επεισόδιο μεταξύ των Δημήτρη Αγραβάνη και Θοδωρή Ζάρα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι κρατώντας την διαφορά (78-71 και 80-73 στο 39') έως και το τέλος του ματς.