Με το δεξί ο Εθνικός Λ.

Μια εβδομάδα νωρίτερα από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεκίνησε εκτάκτως το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ και ο Εθνικός Λάρισας ήταν αυτός που πήρε την πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά χθες κέρδισε τους Νέους Αθλητές με σκορ 45-36. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με νταμπλ σκορ 7-14 στη λήξη του 10λέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Εθνικός με την είσοδο του Καραγιάννη και με τον Χαχόπουλο να ανεβάζει την απόδοσή του, έδεσε την άμυνά του και πλησίασε στο καλάθι, αφού οι Νέοι Αθλητές σημείωσαν μόλις 4 πόντους. Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους Βολιώτες να σκοράρουν όλα κι όλα 2 τρίποντα (6 πόντοι σε ένα 10λεπτο) και τους παίκτες του Σακάρη (που έκανε ντεμπούτο με νίκη στο πρωτάθλημα) να βρίσκουν λύσεις κυρίως από τη γραμμή των βολών (14/18 σε όλο τον αγώνα) και να προσπερνάνε κλείνοντας στο +6 το δεκάλεπτο. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Καραγιάννης ανέλαβε το σκοράρισμα, οι ψηλοί έλεγχαν απόλυτα την …εναέρια κυκλοφορία –όπως σε όλο σχεδόν το παιχνίδι- και η διαφορά άνοιξε ακόμη και στο +11 (37-26 στο 35΄). Μια τελευταία αντεπίθεση των Νέων Αθλητών που μείωσαν σε 37-31 στο 38΄ δεν επηρέασε τελικά τον νικητή που πήρε και μια καλή διαφορά της τάξης των 9 πόντων.
Χωρίς λάθη η διαιτησία των κ. Παγώνη και Γερακίνη.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7- 14, 16-18, 30-24, 45-36.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Σακάρης): Ράπτης 6 (1), Ρουκάς 2, Γκόβαρης 11 (2), Χαχόπουλος 7, Δραγατογιάννης 4, Καλαμπούκας 2, Σουλιώτης 4, Καραγιάννης 9, Ζορμπάς, Πατσιάνης.

Πηγή: Ελευθερία