«Πέρασε» και από το Ιβανώφειο!

Την 7η της νίκη στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League πανηγύρισε η Λάρισα στο Ιβανώφειο, κερδίζοντας και τον Ηρακλή με 85 - 90, στο πλαίσιο της 18ης Αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η Λάρισα που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Χάντσον, Τσαϊρέλη, Μούντι και Μάριτς, με τη νίκη της αυτήν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-9 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού, συνδυάζοντας σε μια ακόμη αναμέτρηση ουσία και θέαμα.

Δυστυχώς  η Λάρισα δεν κάλυψε και την διαφορά της πρώτης αναμέτρησης στη Λάρισα όταν και είχε ηττηθεί από τον Ηρακλή με 55 - 70, φτάνοντας κατά τη διάρκεια του αγώνα στο +15, μη καταφέρνοντας να κρατήσει την απόσταση ασφαλείας και από τον πρώτο αγώνα.

Πλέον, μετά και την νίκη αυτήν, η ομάδα της Λάρισας έφτασε στο 7 - 9 το σερί της, φτάνοντας ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής της στην Stoiximan Basket League.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, «τρέχοντας» ένα σερί 9 - 0 με τους Χένρι, Γουντς και Έιμπραμς κυριαρχόντας κάτω από τα καλάθια κερδίζοντας 5 ριμπάουντ έναντι μόλις ενός της Λάρισας, κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο ταμπλό του σκορ. Η διαφορά με ένα τρίποντο του Χαριτόπουλου έφτασε και πάλι στο +9(15-6) στα μισά της πρώτης περιόδου, με τον Ηρακλή να φτάνει και στο +14(26-12) 01:44 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και να διατηρεί την διαφορά σε διψήφιο αριθμό έως ότου έρθει ο Ζώης Καράμπελας που με ένα buzzer beater στο τέλος του δεκαλέπτου σχεδόν από το κέντρο να κλείσει σε μονοψήφιο το πρώτο δεκάλεπτο, 28 - 19.

Στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα μείωσε κι άλλο. Αρχικά ο Χάντσον σε 28-21 και εν συνεχεία οι Γκριν με γκολ... φάουλ σε προσπάθεια τριπόντου σε 28 - 24 (11:54) και ο Ζώης Καράμπελας με νέο τρίποντο σε 28 - 27 (12:30). Η προσπέραση στο σκορ ήρθε στο 14:53 με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Με κάρφωμα του Μούντι έπειτα από κλέψιμο.

Ο Ηρακλής πήρε όμως και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων 36-31 για να φτάσει η Λάρισα να προσπεράσει και πάλι στην αναμέτρηση με μια βολή του Τζέιλεν Χάντσον 41-42, 01:31 πριν το ημίχρονο. Στη χαμένη βολή ο Μπέρζινς που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε εκ νέου φάουλ από τον Ντολεζάι, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή. Έτσι ο Ζάρας ευστόχησε στη βολή της τεχνικής ποινής και στη συνέχεια ο Μπέρζινς πέτυχε το 41-45 που ήταν και έως εκείνη την στιγμή μεγαλύτερη προβάδισμα για τη Λάρισα. Και αυτό διότι πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε και διαφορά με πέντε (45-50) με τρίποντο του Μπέρζινς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την αναίτια διακοπή από πλευράς διαιτητών η Λάρισα είχε σε τρομερή κατάσταση τον Χάντσον που με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους πήγε την διαφορά στη μέγιστή έως εκείνη τη στιγμή, τιμή (+9) 50 - 59, 03:48 πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Έιμπραμς προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως δύο φορές ο Κρουμπάλι και με ένα τρίποντο του Γκριν, η Λάρισα πήγε το σκορ στο 58 - 68 στο 27:50. Με ένα ακόμη buzzer beater σε «coast to coast» του Ζώη Καράμπελα, η Λάρισα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 62 - 73, πιάνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λάρισα έφτασε στο +12 με Κρουμπάλι 08:59 πριν το φινάλε. Ενώ η διαφορά πήγε και στους 15 με τρίποντο του Ζάρα 07:30 πριν το τέλος. Δύο άστοχα λέι-απ των Τσαϊρέλη και Μπέρζινς και σε συνδυασμό με δύο βολές του Σταμάτη και ένα «μπάσιμο» του Έιμπρας, ο Ηρακλής 04:45 πριν το τέλος έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους. 04:18 πριν το τέλος, «ανάσα» στο σκοράρισμα έδωσε στη Λάρισα ο Ουσμάν Κρουμπάλι κάνοντας τη διαφορά και πάλι διψήφια.

Οι κακές επιλογές της Λάρισας στην επίθεση έφεραν τον Ηρακλή με καλάθι του Γκάρετ 02:56 πριν το τέλος στους έξι πόντους, με τον Φώτη Τακιανό να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του. Κάτι τέτοιο δεν συνέβει! Η Λάρισα συνέχισει τις κακές επιλογές στην επίθεση. Συνεχόμενα λάθη με Γκριν, επιθετικό του Χάντσον 02:09 πριν το τέλος, αλλά και η λάθος έξτρα πάσα του Μάριτς 01:33 πριν το τέλος, έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να πιστέψει πλέον για τα καλά πως μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι.

Εκείνος που «ξεκόλλησε» τη Λάρισα από το... 82 ήταν ο Τζέιλεν Χάντσον με ένα ανάποδο λέι-απ, βάζοντας τη Λάρισα και πάλι στο +8 01:04 πριν το τέλος, ουσιαστικά ολοκληρώνοντας κάπου εκεί το «θρίλερ» μιας και παρά τα τρίποντα του Γουντς στο τέλος του αγώνα, η Λάρισα ήταν ψύχραιμη στην επίθεση και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με σκορ 85 - 90.