Νίκη-πρόκριση στον πόντο για την ομάδα της Λάρισας επί του Άρη (PICS)

Ντεμπούτο με το δεξί στην 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδας για την ΚΑΕ Λάρισα κόντρα στον Άρη με τρεις εύστοχες βολές του Θριτ 1.5’’ δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα.
Σε ένα ματς για γερά νεύρα η ΚΑΕ Λάρισα κατάφερε να επικρατήσει επί της μαχητικής ομάδας του Άρη ανατρέποντας μάλιστα δύο φορές την εις βάρος της διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου φάνηκε αγχωμένη και βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-11 περίπου στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με την ομάδα του Άρη να έχει 3 εύστοχα τρίποντα σε αυτό το δυνατό ξεκίνημα. Η πρώτη απόπειρα να ακουμπήσει η μπάλα στο ζωγραφιστό έφερε αποτέλεσμα με τον Τσαϊρέλη να σκοράρει σε ένα ματς με χαμηλό σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε την Λάρισα πίσω με 5 πόντους 11-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες από την γραμμή των 6.75 με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα 3 στα 22 εύστοχα τρίποντα για τους κυανόλευκους στα 15 αγωνιστικά λεπτά, με τον Ζάρα να ξεκλειδώνει το καλάθι των κιτρινόμαυρων και να γράφει το 14-20. Τη σκυτάλη πήρε ο Χάντσον με 5 προσωπικούς του πόντους και η Λάρισα με οδηγό την καλή άμυνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 1.05’ πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 23-23 .

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι και ενώ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πάλι πολύ δυνατά οι Λαρισαίοι έβρισκαν απαντήσεις από την γραμμή του τριπόντου με Φόρτιουν και Γιάν Σπάν. Η Τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη (44-44) με τους παίκτες να παλεύουν κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση, η πίεση πλέον είχε μεταφερθεί στα 4/4 του γηπέδου με παγίδες και zone press κυρίως για την ομάδα του Άρη στην οποία όμως κατάφερε και ανταπεξήλθε με επιτυχία το σύνολο του Ν.Παπανικολόπουλου. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος επιφύλασσε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ο Σπάν ευστόχησε στο 3ο προσωπικό του τρίποντο 7.50’ πριν το τέλος του αγώνα (50-47) λίγο πριν το ξέσπασμα του Άρη ο οποίος έτρεξε μια διαφορά 10-0 και πήρε κεφάλι στο ματς (50-57) περίπου στα 35’ αγώνα.

Έπειτα από time out που κάλεσε η ομάδα των γηπεδούχων, ο αρχηγός της Θοδωρής Ζάρας ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα και μετά από ένα εντυπωσιακό <> του Kρουμπάλι ο οποίος είχε 9/10 βολές και 8 ριμπάουντ, ο Ζάρας βρήκε ξανά στόχο από μακριά και έκανε το 63-60 2.57’ πριν τη λήξη. Ωστόσο οι Θεσσαλονικείς με εύστοχο σουτ τριών πόντων κατάφεραν να προηγηθούν με 65-67 στα 58 δευτερόλεπτα και ανάγκασαν σε time out τον κόουτς των κυανόλευκων. Ο Θρίτ 1.5’’ πριν ακουστεί η κόρνα σηκώθηκε για τρίποντο, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 3 βολές γράφοντας το 68-67 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 7 (1/4 τρίποντα), Θρετ 6 (1/10 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κρουμπάλι 11 (1/6 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4/8 τρίποντα), Φόρτιουν 5 (1), Σπαν 9 (3/5 τρίποντα), Καράμπελας 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5/10 τρίποντα), Χάνλαν 14 (1 τρίποντομ 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κώττας 2. Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 10/30 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 18/21 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ. Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 12/29 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.