Νίκη «ανάσα» με ηγετικούς τους Σμιθ και Ουέμπ

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory σημείωσε μίας σπουδαίας σημασίας νίκη (76-75) επί της ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπανικολόπουλου υπέταξαν τους «κιτρινόμαυρους», έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σμιθ που πέτυχε 30 πόντους, με συνοδοιπόρο τον Ουέμπ που πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με ηγετική μορφή τον Μορέιρα κάτω από τη ρακέτα, κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά οκτώ πόντων (8) πόντων (7-15) που στη συνέχεια ανατράπηκε με ραψωδία τριπόντων από την ομάδα μας. Οι Σμιθ - Ουέμπ με εύστοχες εκτελέσεις αρχικά μείωσαν τη διαφορά (18-20), με τον πρώτο να πετυχαίνει ένα buzzer Beater και να «κλείνει» την περίοδο υπέρ της ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν αρκετά πειστικοί σε όλες τις επιλογές τους. Ο Σπύρος Μούρτος έμεινε για αρκετή ώρα στο γήπεδο, βοήθησε ιδιαίτερα τους συμπαίκτες του, οι οποίοι έκαναν σωστά τη δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Ο Κώττας με εντυπωσιακή φάση κάρφωσε τη μπάλα για το 28-24 και στη συνέχεια πήραν μπροστά οι Αμερικανοί του συνόλου μας. Ο Ρας έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, όμως οι Ουέμπ - Σμιθ κατώρθωσαν να σκοράρουν κατά ριπάς, οδηγώντας την απόσταση δύο φορές σε υψηλά επίπεδα (+11) με το 45-34 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνη τη στιγμή. Η ΑΕΚ έκανε τα αδύνατα, δυνατά για να πλησιάσει και με τους Μωραίτη, Λάνγκφορντ τα κατάφερε (45-41) όμως οι τελευταίες... λέξεις ανήκαν και πάλι στους γηπεδούχους που «έκλεισαν» το ημίχρονο με το 51-43.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους δύο αντιπάλους να παλεύουν σώμα με σώμα. Ο Ουέμπ ξεκίνησε «καυτός» για το 54-43, το οποίο έγινε και 56-43 (+13) υπέρ της ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory. Κάπου εκεί, ο «Δικέφαλος» αφυπνίστηκε και με κύριο εκφραστή τον Λάνγκφορντ μείωσε πολύ την απόσταση. Αρχικά, η διαφορά έπεσε στους έξι (60-54), ενώ τα πολλά λάθη έκαναν την εμφάνιση τους και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα το επί μέρους σκορ να διαμορφώνεται σε 13-17. Η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη ως το φινάλε αυτού του «κομματιού» με το 64-60 να της επιτρέπει να ονειρεύεται την ανατροπή.

Στη τελευταία «στροφή» η άμυνα έπαιξε το ρόλο της. Ο Χρυσικόπουλος με καλάθι και φάουλ «έγραψε» το 64-63 για να καταγραφεί η απάντηση από τον Σμιθ, αυτή τη φορά με καλάθι δύο πόντων. Οι «κυανόλευκοι» φορτώθηκαν με φάουλ, με αυτό το τρόπο το «έργο» για τη σπουδαία νίκη δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Η ΑΕΚ επέστρεψε, ισοφάρισε (70-70) με τον Χρυσικόπουλο και πέρασε σε ρόλο «οδηγού» (70-73) με τον Λάνγκφορντ να φανερώνει τη κλάση του, για να αντιδράσει ο Ουέμπ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (72-73) στα δύο λεπτά πριν το τέλος του ντέρμπι.

Τα δευτερόλεπτα κύλησαν με άστοχες επιλογές, για να έρθει εκ νέου ο ποιοτικός Αμερικανός και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα μας (74-73), με υπέροχο φλόουτερ, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στις τελευταίες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν, ενώ ο Ρας έχασε μοναδική ευκαιρία να φτάσει τη διαφορά στους τρεις πόντους. Έτσι, ο Λάνγκφορντ από τις βολές διαμόρφωσε το 74-75 που δεν έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, όπως αρκετοί θα υπολόγιζαν. Ο Σμιθ πήρε το... «όπλο» του και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory με θεαματικό δίποντο στα τρία δευτερόλεπτα. Η άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ «βγήκε» και το τελικό 76-75 ήταν πλέον γεγονός.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Τσολάκος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουέμπ 19 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρας 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κώττας 4, Μούρτος 6 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκόρντον, Σμιθ 30 (4/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (4/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ματσιούλις 2, Μωραΐτης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Κίνγσλεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 16 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Ζήσης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2 (1/6 σουτ), Σλότερ 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ).