Ηττήθηκε από ανώτερο αντίπαλο

Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε με 121-78 από έναν ανώτερο αντίπαλο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής ημέρας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε καλά διαστήματα απέναντι στο σπουδαίο αντίπαλο και σίγουρα ο Έλληνας τεχνικός έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την δύσκολη και σημαντική συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και γρήγορά κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 11-0, η αντίδραση από την ομάδα της Λάρισας ήρθε με εκφραστές τους Χίκι και Ρας, αλλά η διαφορά διατηρήθηκε στο +10 για τους γηπεδούχους που «πάτησαν γκάζι» στα τελευταία λεπτά του 10λέπτου και προηγήθηκαν με 35-17.
Οι «πράσινοι» όντες ανώτεροι πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο προηγούμενοι 60-31. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στο τέλος του 3ου 10λέπτου με 91-52 και τελικά να φτάνουν στη νίκη με 121-78.

Τα δεκάλεπτα: 35-17, 60-31, 91-52, 112-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 19(3), Ράις 3, Ράουτινς 9(3), Παπαπέτρου 12(1), Περσίδης, Παπαδάκης 3(1), Τζόνσον 16(2), Φριντέτ 16(3), Καλάθης 6(2), Γουίλι 18, Μήτογλου 19(1).

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 19(1), Τόμας 10, Χίκι 12, Χείλαρης, Ρας 14(3), Μαραγκός, Τσιλούλης 3(1), Σπυρόπουλος 3(1), Χάρις 2, Βαβάτσικος, Φλόιντ 6, Παπαντωνίου 9(1).