Άλλη μία σπουδαία νίκη για τη Λάρισα!

Την έβδομη νίκη της στην φετινή basket league πανηγύρισε η Λάρισα, επικρατώντας με 82-72 επί του Ιωνικού στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Ο Βαγγέλης Αγγέλου ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Μπράντον Ρας (23 πόντους) αλλά και τους Χίκι και Γκάρετ που τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα για να φτάσει η ομάδα του σε μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή φάνηκαν οι Θεσσαλοί, και με βασική αιχμή στην επίθεση τον Μπράντον Ρας (9 πόντους), πήραν διψήφια διαφορά με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (13-3). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 3 μετά από τρίποντο του Σακελλαρίου ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 (13-10). Ο Παπαντωνίου με το πρώτο του τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του, με το δεκάλεπτο  να λήγει στο 18-12.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα με καλάθι του Χίκι μετά από 2 λεπτά στην δεύτερη περίοδο (25-15), με τον Ιωνικό να μειώνει με κάρφωμα του Κώττα και τρίποντο του Κάλαχαν (25-20). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα 10 πόντων με καλάθι του Ρας ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα (37-27).  Η ομάδα της Νίκαιας μείωσε στους 5 με βολές του Λάκι Τζόουνς (37-32) με τον Γκάρετ να διαμορφώνει το 39-32 του ημιχρόνου.

Ο Μπράντον Ρας ήταν εξαιρετικός και στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα πήγε την διαφορά στους δεκατρείς πόντους για την ομάδα του (47-34). Η μέγιστη διαφορά για τους Θεσσαλούς ήταν οι 20 πόντοι, μετά από κάρφωμα του Γκάρετ (56-36) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 1 με συνεχόμενα τρίποντα του Μόμπλεϊ (59-46). Ο Ιωνικός συνέχισε να δοκιμάζει πίσω από τα 6,75 και κατάφερε να μειώσει στους 9 με τους Σακελλαρίου και Τζόουνς για το 61-52 του δεκαλέπτου.

Η Λάρισα μπήκε αποφασισμένοι να δώσει τέλος στο ματς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επιμέρους 10-3 στο πρώτο τρίλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στους 17 με τρίποντο του Χίκι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 (79-71) με τον Μόμπλεϊ αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να φτάνει στην νίκη με το τελικό 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1 (0/4 τρίποντα), Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτεναρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1).