Κόστισε η αστοχία στην ΚΑΕ Λάρισα

Σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τις δυνατές άμυνες η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με 63-58 από τον Ήφαιστο Λήμνου.

Η αμάδα του Βαγγέλη Αγγέλου «πλήρωσε» την αστοχία της, αλλά και τα πολλά λάθη, στοιχεία που δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει τη νίκη, αν και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, όταν Παπαντωνίου και Χάρις αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και ενώ το σκορ ήταν 59-56 για του φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι πήρε προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα του Ήφαιστου και προηγήθηκε με 18-13 στο 10λεπτο.

Η εικόνα άλλαξε καθώς οι παίκτες του Αγγέλου έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι, γεγονός βέβαια που εκμεταλλεύτηκε ο Ήφαιστος και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-25.

Η αστοχία των Λαρισαίων συνεχίστηκε, ο Ήφαιστος κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους, αλλά η άμυνα κρατούσε την διαφορά μικρή. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 40-47 για τους φιλοξενούμενους.

Η πίεση από τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι, αλλά η αστοχία (7/40 σουτ τριών πόντων ) δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Χάμιλτον 8 (1), Χίκι 5 (1), Χείλαρης 4, Μπερχανεμέσκελ 11(2), Τσιλούλης, Χάρις 8 (2), Παπαντωνίου 10 (1), Παρκς 8, Φλόιντ 4.

Ήφαιστος Λήμνου (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 4, Σταμάτης, Έβανς 11, Σμιθ 17 (1), Πελακάνος 3 (1), Τσαϊρέλης 8, Χαριτόπουλος, Μούρτος 5, Λιτλ 9 (1), Χάμοντς 6 (2).