Έγραψε ιστορία (PICS)

Την πρώτη της νίκη στην ΕΚΟ Basket League πέτυχε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης του Άρη με 92-78. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά παρουσιάστηκε κατά πολύ αλλαγμένη σε σχέση με τα προηγούμενα δύο ματς και παίζοντας με ψυχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης έφτασε στην μεγάλη νίκη, έχοντας στο πλευρό της περισσότερους από 2500 φίλους της που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Το ματς είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τα ντέρμπι, δύναμη, πάθος, διάθεση, αλλά και άγχος, το οποίο ήταν εμφανές στο 1ο 10λεπτο.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους τελικά να ¨κλείνουν¨ την α’ περίοδο προηγούμενοι με 24-21.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο 10λεοτιο και ο Άρης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 45-41. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της Λάρισας μπήκε δυνατά στο παρκέ και πιέζοντας στην άμυνα, γεγονός που της έδωσε εύκολα καλάθια, έτσι βρήκε ρυθμό και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ προηγούμενη με 71-66.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Άρης παίζοντας άμυνα ζώνης δυσκόλεψε την ζωή της λαρισινής ομάδας, αλλά στα κρίσιμα σημεία μπήκαν τα μεγάλα σουτ και έτσι έφτασε στη νίκη με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 21 - 24, 44 - 45, 71 - 66, 92 - 78.

ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ (Βασίλης Φραγκιάς): Χάρις 7 (1), Χάμιλτον 16 (1), Ρέινολντς 17 (2), Χείλαρης 6 (1), Μπερχανσεμέσκελ 13 (3), Τσιλούλης 1, Φλόιντ, Παπαντωνίου 16 (2), Παρκς 16.

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Φλιώνης 6 (2), Μιλόσεβιτς 23, Σακελλαρίου, Τάλτον 10 (1), Γκεσεβίτσιους 16 (4), Γκάγκιτς 4, Σλαφτσάκης 3, Ντραγκίσεβιτς 16, Μόρις, Βουλγαρόπουλος.