Νίκη στο κύπελλο για την ΚΑΕ Λάρισα

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ, επικρατώντας του Ανατόλια εκτός έδρας με 77-67 για την πρώτη αγωνιστική της Β' φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έχοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της πήρε τη νίκη επιδεικνύοντας σοβαρότητα στην τέταρτη περίοδο. Η λαρισινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ολοκλήρωσε το πρώτο 10λεπτο προηγούμενη με 22-19.

Στο δεύτερο μισό του α' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πιέζοντας στην άμυνα και αυξάνοντας τα ποσοστά ευστοχίας έξω από τρίποντο, ισορρόπησαν την κατάσταση, αλλά η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ "έκλεισε " το ημίχρονο προηγούμενη με 41-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Φραγκιά πήραν προβάδισμα με 55-51, με την συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού.

Στο τέταρτο 10λεπτο η είσοδος του Θοδωρή Τσιλούλη έδωσε στην ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ επιθετική πνοή με τον Λαρισαίο γκαρντ να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα. Έτσι, η ομάδα πήρε ψυχολογία και έφτασε στη νίκη με 77-67, χωρίς ωστόσο να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 55-51, 67-77.

ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 3, Ρέινολντς 6(1), Χείλαρης, Μπερχανεμέσκελ 14(4), Τσιλούλης 9(3), Σπυρόπουλος 4, Βαβάτσικος, Φλόιντ 7, Παπαντωνίου 6(1), Μπέικερ 10(2), Πάρκς 18, Λόλας.