![](/Uploads/2019/6/f4bee57cbabbbe14cd0f61d714c07d5d_d209097d9d2c66dc70261d11b70463f3_224214.jpg)
Πλάκα στο Γκραν Πρι της Γαλλίας έκανε την Κυριακή (23/6) ο Λιούις Χάμιλτον. Ο οδηγός της Μερσέντες ξεκίνησε από την polepositionκαι χωρίς να χάσει ποτέ την πρωτιά κατέκτησε άνετα την καρό σημαία, οδεύοντας προς το έκτο του πρωτάθλημα. Δεύτερος τερμάτισε ο ομόσταυλός του, Βαλτέρι Μπότας, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σαρλ Λεκλέρκ με Φεράρι. Από εκεί και πέρα, την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Μαξ Φερστάπεν, Σεμπάστιαν Φέτελ, Κάρλος Σάινθ, Κίμι Ράικονεν, Νίκο Χούλκενμπεργκ, Λάντο Νόρις και Πιερ Γκασλί.