Εντός έδρας ήττα για την ΑΕΛ κ-19 (PICS)

Την ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε το πρωί της Κυριακής (3/2) η ΑΕΛ κ-19 στο στάδιο Αλκαζάρ από τον Ατρόμητο σε ένα παιχνίδι όπου οι μικροί της ΑΕΛ παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του οικείου πρωταθλήματος της Super League.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν η ομάδα της Αθήνας σημείωσε τρία γκολ. Στην επανάληψη αν και έγιναν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα και η ΑΕΛ πίεσε, δεν κατάφερε να γυρίσει το σκορ με αποτέλεσμα να χάσει με αυτό το βαρύ σκορ.

Στο 11’ ύστερα από κόντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Αθανασίου, έβγαλε τη σέντρα για τον Ζούνι και αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Στο 23’ ο Αθανασίου έβγαλε τη σέντρα ακριβείας για τον Τσακίρη και αυτός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 34’ φοβερή ατομική ενέργεια του Τριμάτη που βρήκε τον τρόπο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και το 0-3. Μια καλή στιγμή είχε η ΑΕΛ στο 44’ όταν ο Πινακάς έβγαλε τη σέντρα για τον Μπάμη, αυτός έκανε το καλό σουτ η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ έκανε δύο αλλαγές μαζί, πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 60’ η σέντρα βγήκε από τον Μπάμη για τον Χαλάτση που έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Τίποτα δεν ευνόησε την ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος για να αλλάξει το αποτέλεσμα και η τελευταία καλή στιγμή ήταν για τον Ατρόμητο στο 76’ όταν ο MVP του αγώνα Αθανασίου έβγαλε τη σέντρα για τον Ρούμι, αυτός έκανε το σουτ και πολύ δύσκολα στη κλειστή γωνία έβγαλε ο κίπερ της ΑΕΛ σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Γιάννης Τσακμακίδης): Μυσιρλής, Δημητρακούδης, Μαλούσης, Μαλάκος, Δάκτυλας (75’ Ζαχαράκης), Μπάμης, Διγκόζης (46’ Χαλάτσης), Βαφειάδης (46’ Καμπέρης), Μουξιός, Πινακάς, Φουρκιώτης.

Ατρόμητος (Μουράτ Σεροπιάν): Ιωαννίδης, Νταούλιας (87’ Δαχτυλίδης), Αθανασίου, Ανδριόπουλος, Βιταλιώτης, Ξενοπανάγος, Χριστόπουλος, Τσακίρης (65’ Πολίτης), Τριμάτης, Ρούμις (81’ Νητσιάκης), Ζούνις.

Διατητική τριπλέτα: Νικόπουλος, Σφυρής, Σάκκας (Θεσσαλίας).