Λύγισε στο τέλος ο ΓΛ Φάρος, 83-95 από Ολυμπιακό

Την ήττα με σκορ 83-95 γνώρισε σήμερα (9/5) ο ΓΛ Φάρος από τον Ολυμπιακό, στο κλειστό της Νεάπολης για την 25η αγωνιστική της Basket League.

H ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πάλεψε το παιχνίδι απέναντι στο μεγάλο της αντίπαλο τον οποίο για τρία δεκάλεπτα άγχωσε αρκετά, όμως στο τελευταίο η εμπειρία του Ολυμπιακού έγγειρε την πλάστιγγα υπέρ της πειραϊκής ομάδας. Για τον Γυμναστικό η υπόθεση παραμονή μπορεί να μην έκλεισε ωστόσο είναι πολύ δύσκολο να υποβιβαστεί.

Αγωνιστικά οι Λαρισαίοι αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν 11-4 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, όμως η ποιότητα και η εμπειρία του Ολυμπιακού δεν άργησαν να φανούν και με σερί 0-10 οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν 11-14. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (14-17).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή και προηγήθηκαν 26-29 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ένα σερί των Πειραιωτών τους έφερε να προηγούνται στο ημίχρονο με έξι πόντους διαφορά, 38-44, αλλά τον ΓΛ Φάρο να στέκεται σαν ίσος προς ίσο.

Στη τρίτη περίοδο ο Φάρος ξεκίνησε πολύ καλά και με μπροστάρηδες τους Μπαρτ και Παπαντωνίου έτρεξαν σερί 12-5 και προηγήθηκαν 50-49. Όμως ο ενθουσιασμός δεν είχε συνέχεια με τον Ολυμπιακό να κάνει εκείνος σερί 2-12 και να ανοίγει την διαφορά στους 9 πόντους (52-61), πριν κλείσει η περίοδος στο 63-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γρήγοροι πόντοι των Ρόμπερτς, Μάντζαρη και Μπράουν έφεραν και σερί για τον Ολυμπιακό ο οποίος προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά, επτά λεπτά πριν το τέλος, 65-80 κλειδώνοντας ουσιαστικά και τη νίκη. Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός διατηρούσε διαφορά διψήφια και παρά τη μαχητικότητα των Θεσσαλών δεν άλλαξε κάτι με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 83-95.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ο Μπαρτ με 22 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Παπαντωνίου και 12 ο Μαραγκός, ενώ για τους δευτεραθλητές Ελλάδος ο Μπράουν με 19 και οι Σπανούλης, Ουίλτζερ πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95.

ΓΛ Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 6 (2), Μαραγκός 12 (2), Μουράτος 7, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 15 (1), Μπάλογκουν, Μπάντερ 10 (2), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22 (2), Φενέρ 2, Κίλι 2.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Σπανούλης 13 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 9 (2), Ουίλτζερ 13 (3), Μπράουν 19 (4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6 (2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12 (1), Μπόγρης 8.