Παραμονή για ΓΣΛ/Φάρο με νίκη θρίλερ κόντρα στο Κολοσσό

Τις οκτώ νίκες, αριθμός που διασφαλίζει σε μια ομάδα την παραμονή της στην Basket League έφτασε ο ΓΣΛ/Φάρος ο οποίος επικράτησε στο κλειστό της Νεάπολης του Κολοσσού Ρόδου με 79-77 για την 21η αγωνιστική.

Οι Λαρισαίοι σε ένα παιχνίδι θρίλερ έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με πρωταγωνιστή τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ο οποίος με τρίποντη "βόμβα" "εκτέλεσε" τους Ροδίτες κάνοντας το 79-77. Στην τελευταία επίθεση σε νεκρό χρόνο ο Μπρέι πήγε να χαρίσει τη νίκη στους νησιώτες όμως αστόχησε και οι ...καρδιές των Λαρισαίων έμειναν στις θέσεις τους.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζ. σημείωσε και τους οκτώ τελευταίους πόντους του Γυμναστικού σε παιχνίδι στο οποίο ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα και έδειχνε ότι θα έφευγε νικητής από τον θεσσαλικό Κάμπο καθώς έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους, πριν φυσικά την μεγάλη αντεπίθεση του ΓΣΛ στην τελευταία περίοδο που έφερε και τη νίκη.

Με δύο τρίποντα του Μπρέι στο πρώτο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα προβάδισμα (4-10), όμως η ομάδα της Λάρισας μείωσε τη διαφορά και στο 6' προσπέρασε με 13-12 με καλάθι του Κίλι. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων με τον Χάρις να έχει μειώσει με βολές σε 19-18.

Τζόνσον και Ουέαρ έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Κολοσσό H Hotels (19-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στο 14' ο Τζόουνς με κάρφωμα ισοφάρισε σε 26-26 για να ακολουθήσει ένα σερί 7-0 από τον Γυμναστικό που τον έφερε για ρπώτη φορά στο +7 (33-26). Η ομάδα της Ρόδου όμως επέστρεψε στο παιχνίδι και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 38-38.

Παρότι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, στην επιστροφή τους ο Κολοσσός H Hotels παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος. Οι Ρόδιοι κράτησαν τους γηπεδούχους για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ και τρέχοντας ένα σερί 14-0 προηγήθηκαν με 52-38 στο 24'! Η απάντηση των «πράσινων» όμως ήταν εξίσου εντυπωσιακή. Με ένα σερί 12-0 επέστρεψαν στο παιχνίδι με τον Μουράτο με εύστοχο τρίποντο να μειώνει σε 50-52 στα 2'28'' για το τέλος της περιόδου. Ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι με +10 (52-62) ο Φάρος όμως έτρεξε ένα σερί 5-0 στα τελευταία 24'' του δεκαλέπτου μειώνοντας έτσι σε 57-62.

Ο Παπαμακάριος μείωσε και πάλι στο καλάθι για τους γηπεδούχους (62-64) με τον Κολοσσός να τρέχει όμως ένα νέο 0-7 και να κάνει το σκορ 62-71 στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα με τον Μπρέι να ευστοχεί σε τρίποντο στα 1'27'' για το φινάλε και να κάνει το 71-77. Η συνέχεια όμως άνηκε στον Στιβ Μπαρτ Τζ. Με οκτώ δικούς του πόντους ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος πήρε προβάδισμα με 79-77 με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε τρίποντο στα 4,7''. Στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού ο ΓΛ Φάρος χρησιμοποίησε τα φάουλ που είχε, οι φιλοξενούμενοι όμως έβγαλαν σουτ με τον Μπρέι που όμως ήταν άστοχος σε τρίποντο από την κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΣΛ/Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος):  Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης):  Χάρις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).