Βαριά ήττα για την κ-17 της ΑΕΛ, 0-4 από την Ξάνθη (PICS)

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της κ-17 της Super League (β’ όμιλος), η ΑΕΛ υποδέχθηκε την πρωτοπόρο Ξάνθη στο γήπεδο Καλοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με το ευρύ σκορ 0-4, γκολ που προήλθαν από ατομικά λάθη των παικτών της ΑΕΛ που δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα. Η αναμέτρηση διεξήχθη την Παρασκευή (16/2) στις 15:00 μετά από αίτημα της Ξάνθης λόγω Καρναβαλιού.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Χρήστος Γκατζούλης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Κώστας Τσομάκος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ με το καλημέρα. Αρχικά στο 1’ ο Φάκης έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή με τον Σουλούκο να διώχνει σε κόρνερ.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 5’ με τον Κακουλίδη να σκοράρει εκμεταλλευόμενος λάθος του Σουλούκου. Στο 29’ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε το τοίχος και έγινε το 0-2 από νωρίς.

Στο 44’ ο Πινακάς έκανε ένα σουτ για την ΑΕΛ, δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ ο πολύ καλός τερματοφύλακας της Ξάνθης. Με το ξεκίνημα της επανάληψης στο 47’ ο Μιλτιάδης για την ΑΕΛ εκτέλεσε το φάουλ, δύσκολα σε κόρνερ ο κίπερ της Ξάνθης που πάλι ήταν εκεί. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 0-3. Ο Φάκης ξανά με σουτ σκόραρε αφού προηγήθηκε λάθος της άμυνας της ΑΕΛ.

Το τελικό 0-4 σημειώθηκε στο 65’ από τον Μανίσογλου με κεφαλιά, με την φάση να ξεκινά από φάουλ του Τσιλιγγίρη από αριστερά. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΛ να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει σε αυτό το ματς κόντρα σε μια πολύ ποιοτική ομάδα.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Μπουζούκης, Κοντογιώργος (46’ Τέλιος), Φουρκιώτης Χ. (46’ λ.τ. Κόφφας), Παπακωνσταντίνου, Πετάνι (58’ Τσουμάνης), Μιλτιάδης Καμπέρης (71’ Κουσκουρίδας), Φουρκιώτης Μ. (58’ Δημόπουλος), Πινακάς, Μαλάκος.

Ξάνθη (Νίκος Καλατζής): Γκαράς, Ποδαράς (72’ Τσιτσεκίδης), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης (58’ Κύπι), Πασσαλής (46’ Γκασιμπαγιαζίδης), Μανίσογλου, Γράβας (69’ Κοτόπουλος), Κακουλίδης, Τσιλιγγίρης, Φάκης (69’ Σπυριδωνίδης).

Διαιτητική τριπλέτα: Κουκούλης, Δεδικούσης, Παραφέστας.