Ήττα για την ΑΕΛ στην Τούμπα, 3-0 από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΛ στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 3-0. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη είχε κατά βάση αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας κάποιες ευκαιρίες κυρίως στην επανάληψη, αλλά δεν τις ολοκλήρωσε. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, σημείωσε τρία γκολ και δίκαια στο τέλος πήρε τη νίκη.

3': Ο Σάκοφ έδωσε σε Πέλκα, πλασέ χωρίς δύναμη από θέση έξω δεξιά, εύκολα στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

4': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας από τα δεξιά στην εκτέλεση, καρφωτή κεφαλιά Μάτος από το ύψος του δεύτερου δοκαριού, μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.

7': Σουτ Αγκάνοβιτς, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

8': Με πολλά φάλτσα σουτ Βιεϊρίνια απέξω και αριστερά, διώχνει ο Μπόζοβιτς.

12': Ο Βιεϊρίνια βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά-πάσα Πρίγιοβιτς από το δεύτερο δοκάρι (εξουδετερώνεται ο Μπόζοβιτς) και ο Σάχοφ μόνος με εξ επαφής πλασεδάκι κάνει το 1-0. Υπάρχει υποψία οφσάιντ, πάντως...

16': Καλοτραβηγμένο σουτ Βιεϊρίνια από θέση μέσα αριστερά, τρία μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι της ΑΕΛ.

17': Κίνηση Αγκάνοβιτς από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, σουτ, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

19': Βιεϊρίνια σέντρα-σουτ από τα αριστερά, με τις γροθιές απομακρύνει ο Μπόζοβιτς.

25': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, με πάσα Πέλκας και Μπίσεσβαρ, σέντρα του τελευταίου, απομακρύνουν εύκολα οι φιλοξενούμενοι.

33': Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αριστερά του ημικύκλιου, αρκετά μέτρα πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

37': Ο Μπίσεσβαρ "αδειάζει" Λαγό από τα αριστερά, δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Μπόζοβιτς.

40': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα από τα δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι από τον Βαρέλα και 2-0. Ο σκόρερ πηγαίνει και αγκαλιάζει το πολ μπόι πίσω από την εστία της ΑΕΛ, που είναι γιός του! Κλαίει ο Βαρέλα, δάκρυα και από τον μικρό!

49': Ο Πέλκας δίνει ωραία στον Πρίγιοβιτς, εκείνος πλασάρει ανενόχλητος από μέσα δεξιά και κάνει το 3-0.

50': Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αγκάνοβιτς σουτάρει από μέσα αριστερά και αστοχεί.

69': Κίτρινη στον Ντέλετιτς, ο οποίος ήταν στον πάγκο. Συμπλήρωσε έτσι κάρτες.

76': Ο Πρίγιοβιτς δίνει στον Μπίσεσβαρ, ο τελευταίος προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπόζοβιτς και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

76': Ο Μακ μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, κάνει το σουτ και αστοχεί.

86': Μπαίνει από αριστερά στην περιοχή ο Μλαντένοβιτς, κάνει το σουτ και αστοχεί.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (73’ Αζεβέδο), Μαουρίσιο, Σάχοφ, Κάμπος (62’ Μακ), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (78’ Κάνιας), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (46’ Μλαντένοβιτς), Γκόικοβιτς, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (83’ Χούμπτσεφ), Μασούρας, Ναζλίδης (65’ Περόνε).

Ρέφερι: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Μπαλτάς (Αχαΐας) Τέταρτος: Σκουλάς (Θεσσαλίας).