Στην παράταση η Αυστραλία, 2-1 τη Συρία

Έστω και δύσκολα η Αυστραλία νίκησε 2-1 τη μαχητική Συρία και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για το μπαράζ με την τέταρτη ομάδα από την Βόρεια, Κεντρική Αμερική και Καραϊβική με φόντο τα τελικά του Μουντιάλ του 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας.

Τα "καγκουρό" είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιμ Κέιχιλ ο οποίος ήταν αυτός που πέτυχε τα δυο τέρματα της Αυστραλίας απέναντι στους Σύριους οι οποίοι μόλις στο 6' προηγήθηκαν 0-1 με τέρμα του Αλ Σόμα, όμως η απάντηση της Αυστραλίας ήταν άμεση με τον 37χρονο άσο να κάνει το 1-1 επτά λεπτά αργότερα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση παρά την κυριαρχία των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν την υπεροχή και την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν πριν τα ενενήντα, όμως στο εξτρά ημίωρο και πιο συγκεκριμένα στο 109' ο Κέιχιλ έκανε το 2-1 και έστειλε τη χώρα του ένα βήμα πριν την πρόκριση στα τελικά