Ακάθεκτη η Ρεάλ

Χωρίς απώλειες συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού το βράδυ της Τρίτης (26/9) κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό περνώντας από την έδρα της Ντόρτμουντ με 3-1. Έτσι πηγαίνει στα δύο ματς με την Τότεναμ για... ξεκαθάρισμα λογαριασμών.

Οι Μαδριλένοι στάθηκαν πολύ τυχεροί που στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν δόθηκε πέναλτι και κόκκινη σε βάρος τους, όταν ο Ράμος έκανε στη γραμμή του τέρματος τον... τερματοφύλακα και στη συνέχεια ανέβασαν στροφές.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέιλ με πολύ ωραίο γκολ έκανε το 0-1 και έφερε το ματς στα μέτρα της ομάδας του. Ο Ρονάλντο έκανε στο 50' το 0-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Ομπαμεγιάνγκ. Προσπάθησε να πάρει στη συνέχεια τον πρώτο της βαθμό για φέτος στους ομίλους, αλλά δεν τα κατάφερε με τον Ρονάλντο να τελειώνει το ματς στο 79'.

Από εκεί και πέρα, για τον όμιλο της Λίβερπουλ, οι Μέρσεϊσαϊντερς ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη Μόσχα με τη Σπαρτάκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22' με φάουλ του Φερνάντο και ισοφαρίστηκαν στο 31' από τον Κουτίνιο. Οι Άγγλοι είχαν αρκετές φάσεις και για άλλα γκολ με τους Σαλάχ, Φιρμίνο, Κουτίνιο και Μανέ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στην κορυφή του ομίλου είναι η Σεβίλλη, η οποία κέρδισε εύκολα με 3-0 τη Μάριμπορ χάρις σε χατ τρικ του Μπεν Γεντέρ.

Για τον 6ο όμιλο η Νάπολι δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Φέγενορντ και την κέρδισε με 3-1. Ο Ινσίνιε στο 7' άνοιξε το σκορ, ο Μέρτενς έκανε το 2-0 στο 49' και το 3-0 έγινε στο 70' από τον Καγιεχόν. Δύο λεπτά πριν οι Ολλανδοί είχαν χάσει πέανλτι με τον Τούρνστρα, ενώ βρήκαν το γκολ της τιμής με τον Άμραμπατ στο 90'+3. Στην κορυφή του ομίλου, πάντως, φιγουράρει η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κέρδισε με 2-0 τη Σαχτάρ.

Τέλος, νίκη που προκαλεί αίσθηση έκανε μέσα στο Πριγκιπάτο η Πόρτο, η οποία επικράτησε με 3-0 της Μονακό. Σόου από τον Αμπουμπακάρ με δύο γκολ στο 31' και στο 39', ενώ το τρίτο μπήκε στο φινάλε από τον Λαγιούν. Για τον ίδιο όμιλο, η Μπεσίκτας κέρδισε με 2-0 τη Λειψία. Παρεμπιπτόντως, κάποια στιγμή υπήρξε μικρή διακοπή λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Τόλιαν, Νούρι Σαχίν, Γκέτσε (76' Πούλισιτς), Κάστρο, Φιλίπ, Γιαρμόλενκο, Ομπαμεγιάνγκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (90' Σεμπάγιος), Μπέιλ (85' Λούκας Βάθκεθ), Ίσκο (75' Ασένσιο), Ρονάλντο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων:

Τρίτη (26/9)

5ος όμιλος

Σπαρτάκ Μόσχας – Λίβερπουλ 1-1 (22' Φερνάντο - 31' Κουτίνιο)

Σεβίλλη – Μάριμπορ 3-0 (27', 38' και 82' Μπεν Γεντέρ)

6ος όμιλος

Νάπολι – Φέγενορντ 3-1 (7' Ινσίνιε, 49' Μέρτενς, 70' Καγιεχόν - 90'+3 Άμραμπατ)

* Στο 68' χαμένο πέναλτι για τη Φέγενορντ με τον Τούρνστρα

Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-0 (48' Ντε Μπρούιν, 90' Στέρλινγκ)

* Στο 71' χαμένο πέναλτι για τη Σίτι με τον Αγκουέρο

7ος όμιλος

Μπεσίκτας – Λειψία 2-0 (11' Μπάμπελ, 43' Ταλίσκα)

Μονακό – Πόρτο 0-3 (31' και 69' Αμπουμπακάρ, 89' Λαγιούν)

8ος όμιλος

Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (54' Ομπαμεγιάνγκ - 18' Μπέιλ, 50' και 79' Ρονάλντο)

ΑΠΟΕΛ – Τότεναμ 0-3 (39', 62' και 68' Κέιν)