Στους ομίλους τα φαβορί

Η Σεβίλλη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Μπασακσεχίρ κατάφερε να πάρει την πρόκριση καθώς έμεινε στο 2-2 στην Ισπανία και να εξασφαλίσει την παρουσία της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί δέχτηκαν πρώτοι γκολ από τον Ελία στο 17ο λεπτό αλλά στην επανάληψη η Σεβίλλη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και ανέτρεψε την κατάσταση χάρη σε γκολ των Εσκουδέρο (52’) και Μπεν Γεντέρ (75’). Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 83ο λεπτό ο Βίσκα για τους Τούρκους. Εκτός από τους Ισπανούς, στους χρυσοφόρους ομίλους θα βρεθεί και η Νάπολι, η οποία είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στη Νις δεδομένου και του σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι «παρτενοπεϊ» είχαν επικρατήσει 2-0 στο πρώτο ματς στην Ιταλία και στον επαναληπτικό πέρασαν νικηφόρα από το «Αλιάζ Ριβιερά» επικρατώντας με το ίδιο σκορ χάρη σε γκολ των Καγιεχόν στο 48ο και Ινσίνιε στο 89ο λεπτό.

Τέλος, σπουδαία πρόκριση πήρε και η Μάριμπορ, η οποία νίκησε 1-0 στην έδρα της την Χάποελ Μπερ Σεβά και σε συνδυασμό με το εκτός έδρας γκολ που είχε πετύχει στο πρώτο ματς εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μάριμπορ – Χάποελ Μπερ Σεβά: 1-0
Νις – Νάπολι: 0-2
Σεβίλλη – Μπασακσεχίρ: 2-2