Τα «στάνταρ» των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ

Σε μια αναμέτρηση η οποία προκάλεσε ανάμεικτα συναισθήματα, η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Ηρακλή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο, δε μαρτυρά την πραγματικότητα και τα όσα έλαβαν χώρα μέσα στο AEL FC ARENA. Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνίδιου, όμως δε κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο τρίποντο.

Πάμε να δούμε τις αποδόσεις «έπιασαν» οι ποδοσφαιριστές των «βυσσινί»:

Ντεγκρά: Δεν χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο μέρος. Στο 65' λεπτό έκανε «δώρο» την ισοφάριση στον Ηρακλή καθώς ουδείς μπορεί να καταλάβει τι είχε στο μυαλό του, σε εκείνη τη φάση. Έβαλε τους «κυανόλευκους» στο παιχνίδι χωρίς λόγο και αιτία. Δεν είναι άδικο να πούμε πως είναι ο βασικός υπαίτιος για το ισόπαλο και όχι νικηφόρο αποτέλεσμα. 4

Ναβάρο: Είχε κάνει αισθητή την παρουσιά του στον αγωνιστικό χώρο, μέχρι και το 40' λεπτό του αγώνα, όπου και αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού. 8

Μονιάκης:  Πέρασε ως αλλαγή εκτός αγωνιστικού χώρου στο 29' λεπτό. Αναμφίβολα φέρει ευθύνη στο τέρμα που δέχθηκε η ΑΕΛ, όπου ο ποδοσφαιριστής του Ηρακλή «ξεγλίστρησε» πίσω από την πλάτη του. 6

Γιοβάνοβιτς: Δεν είχε να αντιμετωπίσει μεγάλες δυσκολίες. Δέχθηκε την κίτρινη κάρτα αλλά με δεδομένο ότι η ΑΕΛ απηλείθηκε ελάχιστα, εώς καθόλου, δικαιούται τα εύσημα. 8

Φάρκας: Με τον Γιοβάνοβιτς «συμπαραστάτη» είχε έυκολο έργο. Ήταν θετικός στις παρεμβάσεις του, τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να γίνει κάτι τέτοιο στην αναμέτρηση. 8

Φατιόν: Δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα για την ομάδα της ΑΕΛ φέτος. Ήταν κινητικός και «μοίρασε» το παιχνίδι. 8

Αναστασόπουλος: Πραγματοποίησε κάποιες λάθος πάσες οι οποίες καταδείκνυαν το άγχος του, όμως συνολικά απέδωσε τα αναμενόμενα, έχοντας θέληση στον τρόπο παιχνιδιού του. 7

Αβραάμ: Η μπαλιά του ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση της ΑΕΛ. Πέτυχε το τέρμα σε ένα πολύ σημαντικό σημείο του παιχνίδιου, κρίσιμο και για την ψυχολογία για τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Έκανε μάλιστα και το 2-1 με ένα πιο εύκολο δεύτερο τέρμα. Έβγαλε ψυχή και πάθος καθόλη τη διάκρεια του παιχνίδιού. 9

Ντέλετιτς: Πήρε μπάλες και ήταν αρκετά κινητικός. Έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Αβραάμ και βοήθησε τα μέγιστα στο δεύτερο. Είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του, όμως βοήθησε πολύ την ομάδα. Ήταν εκεί που έπρεπε στο δεύτερο τέρμα της ΑΕΛ. 8

Λαμπρόπουλος: Πέρασε εκτός ως αλλαγή σε ένα κομβικό σημείο όπου η ΑΕΛ έπρεπε να πιέσει για τη νίκη. Δεν πήρε πάρα πολλές πρωτοβουλίες στο παιχνίδι, ήταν ωστόσο σταθερός. 8

Ναζλίδης: Ίσως και να επισκιάστηκε εν ολίγοις από την τρομερή εμφάνιση του Αβραάμ. Προσπάθησε και κυνήγησε μπαλιές. Έκανε τη σέντρα στο δεύτερο γκολ των «βυσσινί». Στο 82' μετά από ένα εκπληκτικό «μπάσιμό» του, πραγματοποίησε μεγάλη ευκαιρία στην οποία η ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. 8

Κοντόρ (29'): Πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μονιάκη. Μπήκε δυναμικά κυρίως στο δεύτερο μέρος, όπου πήρε ουκ ολίγες πρωτοβουλίες. Ήταν πάρα πολύ θετικός. 8

Ρέντζας(40'): Όταν ανέβηκε όλη η ομάδα μετά την ανατροπή του σκορ, πήρε πρωτοβουλίες. 7

Μαρουκάκης (70'): Έγινε πρωταγωνιστής με το «καλημέρα» όταν πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του βρέθηκε στην κατάλληλη θέση να σκοράρει, σε μια φάση όπου υπάρχει υποψία πέναλτι, καθώς 3 παίκτες του Ηρακλή είχαν επαφή μαζί του. Συνέχισε να είναι μέσα στις φάσεις μέχρι και το σφύριγμα της λήξης. 8

Επιμέλεια: MIΧΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ