Φιλική νίκη του Αστέρα Τρίπολης επί του Πανιωνίου

Πραγματοποιώντας καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου την Κυριακή (7/8).

Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν αρχικά με τον Φούντα στο 6ο και το 15ο λεπτό, προτού οι «κιτρινομπλέ» ανοίξουν το σκορ με σουτ του Τσουκαλά (η μπάλα άλλαξε πορεία στον Οικονόμου).

Δυο λεπτά αργότερα ο Αστέρας Τρίπολης διπλασίασε το προβάδισμά του με τον συνήθη των φιλικών Ιωαννίδη, ενώ οι Τσιλιανίδης και Ιωαννίδης έχασαν ευκαιρίες για παραπάνω γκολ.

Σε γενικές γραμμές, το συγκρότημα του Μάκη Χάβου έδειξε ότι διαθέτει αποτελεσματικότητα, καλή αλληλοκάλυψη και πήρε θετικό βαθμό στον τομέα της δημιουργίας, επικρατώντας σε ένα ακόμη φιλικό ματς.

Αντίθετα, ο Πανιώνιος, επηρεασμένος από τη σύνδεση του Μαρίνου Ουζουνίδη με τον Ολυμπιακό, έδειξε ότι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χαβός): Κοσίτσκι (58' Αθανασιάδης), Μπέρτος (88'Ίγκορ), Τριανταφυλλόπουλος, Κουρμπέλης (79'Σεφί), Γιαννούλης (88' Νάτσης), Δημούτσος (82' Στανισάβλιεβιτς), Τσουκαλάς (58' Χαμντανί), Καλτσάς (82' Νίκο Φερνάντεθ), Τσιλιανίδης (73'Τσάβες), Μάσα (73' Κώτσιρας), Ιωαννίδης (79' Γκοντό).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Θεοδωρόπουλος, Ρισβάνης (81' Χοάτα), Κόρμπος, Βλάχος (46' Αργυρόπουλος), Οικονόμου (81' Πατσατζόγλου), Ανσαριφάντ (74' Καθάριος), Σιώπης (81΄Πινωτής), Ολαϊτάν, Αντωνιάδης (57' Τασουλής), Φούντας (26' Μασούρας), Μπεν Μοχάμεντ (57' Μασούντ).